A hivatalos látogatáson Japánban tartózkodó kormányfő pénteken Tokióban, a Japán Üzleti Szövetség és a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal Japán-Magyar Üzleti Fórumán beszélt a magyar adórendszerről.
|
Orbán Viktor elmondta, hogy a magyar adórendszer egykulcsos, 16 százalékos, majd hozzátette, hogy ő azok közé tartozik, akik szerint a jövedelemadó rossz dolog, ezért “nullaszázalékos” szja-kulcsot szeretne, ami jól hangzik ugyan, de most nem lehetséges. Bízik azonban abban, Magyarország képes lesz elérni, hogy egy számjegyű legyen az szja.
A válság vége
Orbán Viktor angol nyelvű előadásában beszélt arról is: Magyarország és Közép-Európa támogatja, hogy minél hamarabb megszülessen a Japán és az Európai Unió közötti szabadkereskedelmi egyezmény.
Beszédét baráti szavak követték. Jonekura Hiromasza, az üzlet szövetség elnöke köszöntőjében azt mondta: időszerűnek tartja a miniszterelnök tokiói látogatását, hiszen a magyar gazdaság már kilábalt a válságból, ami kedvezően hat a japán-magyar gazdasági kapcsolatokra is.
Fotó: MTI/EPA/Franck Robichon
Az üzleti szövetség vezetője emlékeztetett, hogy több japán vállalat működik Magyarországon, a két ország gazdasági együttműködése pedig folyamatosan fejlődik.
A külgazdasági hivatal tájékoztatása szerint a kormányfőt kísérő – 55 cég képviseletében – 61 magyar üzletemberből álló delegáció főként a járműipar, az információs technológia, az élelmiszer- és boripar, illetve a gép- és fémipar területéről érkezett.
Jó kapcsolat
Közép- és Kelet-Európában Magyarország Japán legnagyobb importpartnere, az export terén pedig Lengyelország után a második. A japán külföldi közvetlen beruházások állománya 2012-ben 722 millió euró volt a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján. Ezzel Japán a 11-12. legnagyobb külföldi tőkeberuházó Magyarországon.
Az áruforgalom alapján 2012-ben Japán Magyarország második legfontosabb partnere volt az ázsiai régió államai közül a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. A szigetországba irányuló magyar kivitelben a gépek és szállítóeszközök a leghangsúlyosabbak, 43 százalékot tesznek ki. A feldolgozott termékek az export 37 százalékát adják.
A Japánból érkező importban a gépek és szállítóeszközök a teljes behozatal 73 százalékát, a feldolgozott termékek pedig a 25 százalékát adták tavaly. A JETRO, a japán külkereskedelmi szervezet idei felmérése alapján jelenleg csaknem 150 japán tulajdonú vállalat működik Magyarországon.
Orbán Viktort az üzleti fórumon tartott előadása után a császári palotában audiencián fogadta Akihito császár és felesége, Micsiko császárné.
Ezután megbeszélést folytatott Tokióban Takada Sigehiszával, a Takata Corporation járműipari beszállító vállalat elnök-vezérigazgatójával, később pedig Szuzuki Oszamuval, a Suzuki Motor Corporation vezetőjével.
Orbán Viktor délután – japán programja zárásaként – Kiotóba látogat, majd szombat este érkezik haza Budapestre.