Gazdaság

Százhatvanszoros különbség az ingatlanárakban

2013. szeptember 16. – Az ingatlanpiacon jelenleg is találunk 2 millió forint fölötti négyzetméteráron kínált lakást – természetesen fővárosi, dunai panorámával. Erre az elmúlt évek piaci tendenciái fényében már felkaphatjuk a fejünket, de még meghökkentőbb, hogy a legdrágább és legolcsóbb négyzetméterár között százhatvanszoros a különbség. Milliárdos kínálati ár, milliós négyzetméterárak az egyik, míg egymillió forint alatti vételár, tízezer forintos négyzetméterár a másik oldalon. Az Otthon Centrum összegyűjtötte az idei év legjeit az ingatlanpiacon.

„Bár pontosan tudjuk, hogy az ingatlan elhelyezkedése, építési módja, állapota, fenntartási költségei a legfontosabb értékmeghatározó tényezők, mégis meglepő látni, mekkora különbségek adódhatnak a fenti pár paraméter megváltoztatásából” – mondta Kühne Kata, az Otthon Centrum ügyvezető igazgatója.

A drágák

Képzeljünk el egy 100 négyzetméteres teraszt egy belvárosi ház tetején, ahonnan a Budai Vártól kezdve, a Margitszigeten át a budai hegyekig minden belátható. A nagyon hangulatos, hatalmas teraszhoz képzeljünk hozzá még egy 180 négyzetméteres luxusszínvonalú lakást 5 szobával. Megvan? Nos, akkor ehhez a lakáshoz azonnal egy 369 milliós árcédulát is társíthatunk. Ez első hallásra soknak tűnik, de megnyugodhatunk, ennél csaknem négyszer többet is költhetünk egy fővárosi ingatlanra, ami ráadásul még nem is a Duna-parton van. A zuglói diplomatanegyedben 1,4 milliárd forintért – igen, az aktuális lottóötös feléért – vehetünk egy 1400 négyzetméteres, 22 szobás, 1926-ban épült villát, egy 5000 négyzetméteres telken. A Duna-parti lakás 369 milliós ára már csak azért sem kiugró, mert a fővárosi agglomerációban is elkölthetünk 1,1 milliárd forintot egy 1500 négyzetméteres kúriára. Ezért a pénzért természetesen már repülőgéphangár és kifutópálya is jár. Meg persze borozó, vadászterem, étterem, borospince, télikert, fedett medence, szauna, fitneszterem, 32 hektáros birtok, stb.

A 369 millió forint még a lakások mezőnyében sem a plafont jelenti. Az Otthon Centrum jelenlegi kínálatában az V. kerület szívében elhelyezkedő, két szinten 280 négyzetméteres, újszerű lakás jelenti a csúcsot a maga 450 milliós vételárával. A minimál stílusú luxuslakáshoz egy 70 négyzetméteres terasz is tartozik. Amiben a 369 milliós Duna-parti lakás kitűnik a többi közül, a 2 milliót is meghaladó négyzetméterára. Ebben a magasságban már meglehetősen ritka a kínálat, de 1,5 – 1,6 milliós egy négyzetméterre eső kínálati áron már több lakást is találhatunk, és nem csak Budapesten. „Elsőre nagyon soknak tűnhet a 2 milliós, de még a 1,5 milliós egy négyzetméterre vetített ár, de tény, hogy az ilyen ingatlanoknak is van jelenleg piaca” – mondta Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője. – „Az idei évben is regisztráltunk 1,5 milliós négyzetméterárú eladást, egy szintén dunai panorámás ingatlan esetében.”

Ilyen drága lakások, illetve házak nem csak Budapesten és az agglomerációban találhatók. Siófok közelében, Töreki természetvédelmi területén egy 50 hektáros birtok eladója kínálja 650 négyzetméteres 6 szobás vidéki kúriáját, 380 millió forintért. A birtokon egy 3,5 hektár vízfelületű halastó, illetve lovarda is található. A ház egy 5 hektáros kertben, a tó partján áll. A luxuskivitelű épülethez hangulatos fasor vezet. A Balaton partján akkor is mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk, ha vízparti ingatlanra vágyunk. A Fonyódon elhelyezkedő, 30 méteres saját partszakasszal rendelkező, 113 négyzetméteres ház 199 milliós kínálati ára nem a legmagasabb abszolút értelemben, de az 1,7 millió forintot kitevő négyzetméterár már egyedülállóvá teszi a vidéki ingatlanok sorában, sőt ez az ár a fővárosi négyzetméterárak rangsorában is nagyon előkelő helyet foglalna el. A „Legdrágább vidéki lakás” cím az Otthon Centrum kínálatában jelenleg egy tatai, az Öreg-tó partján álló 9 szobás, 336 négyzetméteres lakást illeti meg. A 2003-ban épült lakás 4 szintjét lift köti össze, ami a mélygarázsba is leviszi a tulajdonosait. Az egyik gépészeti csemegét a központi porszívórendszer jelenti.

Az olcsók

Az álmodozást abbahagyva, kuriózumokért érdemes az árlista másik végét is átböngészni. Amíg a legdrágább lakások esetében 1,5 – 2 milliós négyzetméter árak röpködtek, az idei évben az Otthon Centrumon keresztül eladott ingatlanok közül a legolcsóbb 890.000 forintba került. Ezért a vevő egy összesen 70 négyzetméteres házat kapott. A tormaföldei felújítandó ház négyzetméter ára így 12.000 Forintra jön ki, ami pont 162-szer kevesebb, mint a fővárosi, dunai panorámás 2 milliós négyzetméter áron kínált lakásé. Igaz, a fővárosit nem kell felújítani. 20.000 Forintot meg nem halad négyzetméter árú ingatlanra több példát is találunk. Tiszaföldváron egy 90 négyzetméteres ház vásárolható meg 16.000 Forintos négyzetméter áron, Tápiógyörgyén 120 négyzetméternyi családi ház kapható négyzetméterenként 18.000 Forintért. Az alacsony négyzetméter árakért nem feltétlenül kell Budapestet elhagyni. A VIII. kerületben egy félszuterén, felújítandó, komfort nélküli (víz és villany a bejárati ajtónál, csatorna és gáz a közelben) 61 négyzetméteres lakást – ami valóban lakásként is van nyilvántartva – 34.000 Forintos négyzetméter áron vásárolt meg új tulajdonosa az idén. A lakás egy négyzetméterre vetített ára csaknem nyolcszor kisebb, mint a fővárosi átlagár. Az ilyen alacsony négyzetméter ár kiugró a fővárosban, annál is inkább, mivel a jelenlegi kínálatban az alsó határt egy XX. kerületi 68.000 Forintos négyzetméter áron kínált ház, illetve egy 79.000 Forintos négyzetméter árú X. kerületi lakás jelenti. „Nem szabad elfelejteni az ilyen olcsó ingatlanok esetében, hogy a felújítás, vagy önmagában csak a lakhatóvá tétel is nagy, a vételárral felérő összeget emészthet fel.” – tette hozzá Kühne Kata.

A kicsik

Az Otthon Centrum az árak mellett a legkisebb alapterületű ingatlanoknak is utánanézett a kínálatában. A csúcsot a pest megyei Csörögön kínált, könnyűszerkezetes, 10 négyzetméteres ház jelenti, a maga 3,5 milliós árával. Hasonló méretű ingatlanokat a fővárosban is lehet találni. A VI. kerületben például egy 14 négyzetméteres lakást kínál tulajdonosa 4,5 millió Forintért. A lakás félszuterén, de a vezetékek újak, illetve egy galéria használható alvásra. Aki inkább a házakhoz ragaszkodik, az a XVIII. kerületben vásárolhat egy házrészt 3,1 millió Forintért. A jelenleg legkisebb házrész a fővárosban 16 négyzetméteres alapterülettel büszkélkedhet. Bár a vidéki ingatlanok átlagosan tágasabbak a fővárosi társaiknál, Kaposváron is hozzá lehet jutni egy 18 négyzetméteres lakáshoz 4,5 millió Forintért. A házak szerelmesei pedig Nyíregyházán találhatják meg a számításukat. A csöppnyi, 18 négyzetméteres, komfort nélküli vályogházért 3 millió Forintot kell fizetni, igaz, ezért az árért egy csaknem 3000 négyzetméteres kertet is kapunk.

Eladási árak megoszlása

Amíg a 100 milliónál drágább ingatlanok forgalma az Otthon Centrum tapasztalatai szerint a fővárosban alig 1 százalékot, országos szinten pedig még ennél is kevesebbet tesz ki, az olcsó ingatlanok, főleg kisebb településeken, a forgalom jelentős részét adják.

A KSH adatainak tanúsága szerint a 2 milliónál olcsóbb ingatlanok csak elhanyagolható részt szakítanak ki maguknak a forgalomból a fővárosban, és megyeszékhelyeken, azonban a községekben az 1 millió Forintos áron gazdát cserélt ingatlanok adják az összes adásvétel csaknem egyötödét. A 2 milliónál olcsóbb ingatlanok a vidéki városokban 10 százalékot tesznek ki a teljes forgalomból.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik