Gazdaság

Varga Mihály elmondta, mi elől menekülünk

És menekülés közben megspórolunk 120 milliárdot. Illetve behajtják.

Előzetes becslések szerint a hétfőn bejelentett adóintézkedések pótolhatják az idei költségvetésben a vártnál alacsonyabb infláció miatt kieső, 110-120 milliárd forintnyi bevételt – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter kedd reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

A gazdasági tárca vezetője emlékeztetett: „A pénzromlás idei visszaesésének mértéke minden várakozást felülmúl.” Ennek mindenki örül, s ez jó a gazdaságnak, de csökkenti a költségvetés bevételeit – tette hozzá.

Varga Mihály szerint a hétfőn bejelentett lépések a jövő évi államháztartási egyenleget is javítják. Kivételt képez az önkormányzati adósság átvállalásának díja, ami az idei költségvetésben jelentkezik bevételként – mondta, hozzátéve, hogy, ha Magyarország érzékelhetően csökkenteni tudja idei és jövő évi hiányát, akkor elkerülheti Málta sorsát, amely ellen új túlzottdeficit-eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság, fél évvel azt követően, hogy egy korábbi eljárás megszüntetéséről döntöttek.

A nemzetgazdasági miniszter az interjúban arról is beszélt, hogy októberben vagy novemberben lehet eldönteni, fel lehet-e oldani a májusban bejelentett költségvetési zárolásokat, hiszen “akkor látszik majd, hogy milyenek az államháztartási folyamatok”. Mint mondta, „nagyon hektikus világban élünk, hónapról hónapra változnak a hozamok, kamatszintek, a világgazdaság pillanatnyi helyzete”.

Varga Mihály elmondta: bízik abban, hogy ha a várakozásaiknak megfelelően alakulnak a folyamatok, akkor a zárolásokra nem kerül sor.

Hogy milyen „egyenlegjavításról” beszél Varga? A készpénzfelvételre az eddigi 3 helyett 6 ezrelék lesz a tranzakciós illeték, és eltörlik a felső – hatezer forintos – korlátot. Átutalásnál pedig – a korlát megtartásával – az eddigi 2 helyett 3 ezrelék lesz az illeték. Emelik a távközlési adót is. Bővebben erről itt olvashat! Ha arra kíváncsi, miért kellett adót emelni, itt találja a választ!

Bár Varga szerint az intézkedéseket a Bankszövetség jóváhagyásával jelentette be, a bankok ebből csak annyit ismernek el, hogy volt ugyan konzultáció, de egyetértésre nem jutottak. „A hitelintézeti szektor csak olyan adó- és teherstruktúrát tud támogatni, amely biztosítja a magyar gazdaság fejlődési lehetőségeit” – közölte a bankok érdekképviseleti szerve.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik