Gazdaság

Varga 50 százalék alá várja az államadósságot 2017-re

A Miniszterelnökség államtitkára szerint az egykulcsos adó nem tökéletes, de ösztönzi a gazdaságot.

A gazdasági növekedésből lehet finanszírozni az államadósság csökkentését – mondta Varga Mihály, a Miniszterelnökség államtitkára a Népszabadságnak. Az interjúban úgy fogalmazott, hogy egy átlagos 3 százalékos növekedéssel is felére csökkenhet az adósság aránya, ha az éves hiány nulla, és a kamatok sem szállnak el.

Azt mondta: a pontos megítéléséhez viszont előre kellene látni, hogy öt-hat év múlva milyen problémákkal kell szembesülnie az országnak, az euróövezetnek. Ahhoz, hogy a kormány által elkezdett adósságcsökkentés tartós legyen, szükség van továbbá a Széll Kálmán Tervben, és az új Széchenyi Tervben megjelölt intézkedések lazítás nélküli elfogadására. A bizonytalanságot főleg a külső okok jelentik.

Hozzátette: van olyan szakasz, amikor a rendelkezésre álló forrásokból gyorsabb lesz az adósságcsökkentés, és lesz olyan is, a második szakasz, amikor a magyar gazdaság a lendületes növekedés miatt tud könnyebben törleszteni. “Azt tudom mondani, hogy 2017 után az 50 százalék alá eső GDP-arányos államadósság nem irreális felvetés” – fogalmazott az interjúban.

A 16 százalékos egykulcsos szja bevezetéséről az államtitkár azt mondta: “semmi sem tökéletes, amit ember alkot. De az adott körülmények között ez tűnik olyan megoldásnak, amely képes lesz segíteni a demográfiai fordulat elérésében, a munkahelyteremtésében, és forrást teremteni a gazdasági növekedéshez”. Úgy vélte, az arányos adórendszert rögzíteni kellene a sarkalatos törvényben, de az egykulcsos adót, illetve annak mértékét másodlagosnak tartja.

Varga Mihály szerint a progresszív adórendszer kevésbé támogatja a munkát, és nem segíti a válságból való kilábalást, a prorgresszív adózásnak nincs gazdaságösztönző szerepe.

A foglalkoztatottságról szólva Varga Mihály azt mondta: alatta maradt a várakozásoknak. Lehetett volna nagyobb és gyorsabb ütemű változás, de a válság sem segített. Az eredményhez sokkal mélyebb átalakításra van szükség a magyar gazdaságban. Szerinte, ha a Széll Kálmán Terv kétharmadán túl leszünk, elvárható, hogy érezhetően nagyobb legyen a foglalkoztatottság. 2012 végére már a számok is ezt mutatják – mondta az interjúban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik