A magyar gazdaság a harmadik negyedévben 0,8, a naptári hatás kiszűrésével 0,7 százalékkal bővült – közölte honlapján kedden a KSH. A statisztikusok adatai lényegében megegyeznek az előzetesen közölt növekedési adatokkal. Korábban a KSH azt közölte, hogy negyedéves összevetésben 0,1 százalékkal zsugorodott a gazdaság, a végleges adatok szerint viszont a GDP stagnált a második negyedévhez képest.
Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) által előállított hozzáadott érték 6,1 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, éves szinten, ami kizárólag a mezőgazdaságból származó hozzáadott érték 50,8 százalékos növekedésének köszönhető – áll a jelentésben. Az agrárium kitűnő adatai nemcsak az idei jó termésnek, de a tavalyi gyenge mutatóknak is köszönhető.
Az ipar teljesítménye a harmadik negyedévben 2,2 százalékkal csökkent, ezen belül a feldolgozóiparé 3,2, az építőiparé 5 százalékkal esett vissza. A szolgáltatások hozzáadott értéke 1,5 százalékkal zsugorodott.
A KSH végső adatai szerint a háztartások végső fogyasztása 0,9 százalékkal nőtt a kormányzattól származó természetbeni társadalmi juttatások erőteljes, 5,8 százalékos növekedésének köszönhetően. A háztartások fogyasztási kiadása 0,1 százalékkal csökkentek.
A beruházások értéke 1,5 százalékkal esett vissza egy év alatt.
Megkezdődik a recesszió
A magyar gazdaság feltételezhetően 2008. harmadik negyedévében produkált utoljára növekedést a következő egy év várakozásai alapján, a külkereskedelmi termékforgalom adatai pedig a vártnál is rosszabbul alakultak az elmúlt időszakban – mondták az MTI által megkérdezett elemzők kedden.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint a magyar gazdaság 2008 harmadik negyedévében produkált utoljára gazdasági növekedést. Nagyon hosszú ideig nem találkozhatunk pozitív GDP adatokkal – mondta a távirati irodának a közgazdász, aki szerint már az idei év negyedik negyedévében 0,5 százalékos visszaesésre lehet számítani, 2009 első három hónapjában pedig akár 3 százalékot is zuhanhat a gazdaság teljesítménye.
A Raiffeisen 2009-ben 2,5 százalékos GDP-csökkenésre számít, 2010-ben pedig gazdasági stagnálásra. Török Zoltán úgy véli, a gazdaság, a beruházások és a fogyasztás “rég nem látott” mértékben csökkenhet 2009-ben. Az import ezért még az exportnál is nagyobb mértékben eshet vissza, ami a külkereskedelmi mérleg jelentős javulásával járhat. A behozatal nagy arányú csökkenése miatt a 2008-ra várt 100 millió eurós nyereség után akár 860 millió eurós aktívum is elképzelhető a jövő évi külkereskedelemben – jegyezte meg a szakértő.