A kormány a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), az Európai Unióval és a Világbankkal kötött megállapodás részeként készítette el a bankok számára az állami garanciavállalást és tőkejuttatást tartalmazó törvényjavaslatot.
A módosító indítványokkal könnyítik a tőkejuttatáshoz és garanciavállaláshoz kapcsolódó állami kilépési feltételeket, azonban a belépési feltételeket nehezítik.
Az eredeti javaslat szerint az állam akkor avatkozhatott volna be egy bank esetében a tőkejuttatás fejében, ha a pénzintézet 3 napnál hosszabb ideig vette volna igénybe likviditási hitelt, és a kötelező tartalék 20 százalékát meghaladó mértékben; a módosító indítványok szerint ez most legalább 20 napot vesz igénybe és a mérlegfőösszeg 5 százalékát meghaladó mértékben.
Az eredeti javaslat szerint a beavatkozás egy másik feltétele, hogy a bankok szavatoló tőkéje az előírt 75 százalékánál alacsonyabb mértékű, ezt az indítványok leviszik 50 százalékra. A harmadik feltétel az volt, hogyha a bank a garanciaalapból igénybe vett pénzt, akkor azt vissza kellett fizetni. Ha ezt nem tette volna meg, az állam azonnal beavatkozhatott volna az eredeti javaslat szerint; a módosítások 30 napos határidőt adnak a visszafizetésre.
A kilépési feltételek módosításával, ha az államnak bent kell maradnia a pénzintézetben, akkor eredetileg két évet kellett volna várnia a részvényeseknek, hogy a tőlük kötelezően megvásárolt értékpapír után megkapják a pénzüket, most 120 napon belül be kell majd jelenteni az eladási szándékot és egy megállapított árfolyamon az államnak meg is kell vásárolnia, a 120. napot követő 30 napon belül pedig ki is kell fizetnie az értékpapírokat.
Új elem, hogy a bankok és a részvényeseik is jogorvoslati lehetőséggel élhetnek majd az állami beavatkozás ellen egy esetlegesen indított perben.
Kikerült az eredeti szövegből az osztalékelsőbbségi részvények átalakíthatósága is. Ha a pénzintézet valamilyen más módon, részvény vagy kötvény kibocsátásával akarja rendezni helyzetét, azt az állam nem tudja megakadályozni már a beavatkozást követően sem.
A parlament támogatta Kékesi Tibor és Molnár Albert (mindkettő MSZP) javaslatát, 372 igen és egy tartózkodó szavazattal. Ezzel kikerül az eredeti szövegből az osztalékelsőbbségi részvények átalakíthatósága is.
A képviselők 356 igen és 18 nem szavazat mellett ugyancsak elfogadták a költségvetési bizottság javaslatát, amely a garanciavállalás szabályait érinti.
A bankmentő csomag zárószavazása a parlament december 15-i ülésén lesz.