A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate péntek reggel hordónként (159 liter) 44,02 dollár volt a chicagói Globexen, 35 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál. Hajnalban 4 centtel olcsóbb volt a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 3,12 dollárral olcsóbbodott. Most 70 százalékkal olcsóbb a július 11-én elért, 147,27 dolláros rekordjánál.
Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin gallononként (3,78 liter) 0,9800 dollár volt a Globexen, 0,0105 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 0,0720 dollárral olcsóbbodott. Jelenleg 73 százalékkal olcsóbb a július 11-i, 3,6310 dolláros rekordjánál. A földgáz millió brit hőegységenként (mmbtu, hozzávetőleg 28,264 köbméter) 5,928 dollár volt a Globexen, 0,089 dollárral olcsóbb a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 0,330 dollárral olcsóbbodott. Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 463,50 dollár volt, 16,75 dollárral olcsóbb a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 3,25 dollárral drágult. Július 11-én ért csúcsra az ára, 1339,25 dolláron, most 65 százalékkal olcsóbb.
A kőolaj ára most ott tart, mint utoljára 2004-ben: lefelé haladva 40 dollárhoz közelít az ára. A befektetőket szemlátomást nem aggasztja, hogy az ár a hagyományos technikával már nem kitermelhető, úgynevezett marginális mezők becsült legkisebb kitermelési önköltsége, hordónként 50 dollár alá esett, pedig ez hosszabb távon a kutatás-feltárás, a beruházások, a fejlesztések elmaradásával fenyeget. A tartalék termelőkapacitások növekedésének lassulása, kimaradása hosszabb távon súlyos áremelő tényező. Egyelőre látótávolságon kívül került az a hordónként 75 dollár, amely a szaúd-arábiai olajipari miniszter szerint szükséges lenne az új, legnehezebben kitermelhető olajmezők fejlesztésének gazdaságos megtérüléséhez szerte a világon. Hordónként 75 dollár nehezen képzelhető el mindaddig, amíg a világgazdaság növekedési átlaga évi 2 százalék alatt marad, amiképp jövőre várható, mondják nemzetközi szakértők.
Jelenleg egyetlen megfontolás irányítja az árakat: az, hogy a világ most – és belátható ideig – úszik az olajban, és a befektetők számára ezentúl is növekvő túlkínálatot valószínűsítenek az e héten megjelent, borzalmas makrogazdasági mutatók a tengeren innen és túl. Ez magyarázza a kőolaj e heti, mintegy 20 százalékos árveszteségét. Az elmúlt négy hét átlagában az amerikai termékkereslet 6,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, és szeptemberben az olajkereslet 12 éven belül a legkisebb volt, 12,8 százalékkal kevesebb a tavaly szeptemberinél, közölték a múlt héten az amerikai energiaügyi minisztériumban. Egyre-másra jelennek meg a legszélsőségesebb előrejelzések, amelyek további menekülésre késztethetik a befektetőket: a Merrill Lynch befektetési bank legújabb elemzése szerint a kőolaj ára 25 dollárra is lemehet, ha Kína gazdasági növekedése is bajba kerülne. Kína a világ második számú nyersolajfogyasztója az Egyesült Államok után.
Eddig nem fékezte az olcsóbbodást az sem, hogy nem csupán az OPEC exportja, hanem Oroszország olajkivitele is csökken: novemberben Oroszország napi 3,7 millió hordó kőolajat exportált a Transneft vezetékhálózatán, 12 százalékkal kevesebbet, mint októberben, közölték az orosz energiaügyi minisztériumban a héten. Az orosz olajtermelés napi átlagban 9,82 millió hordó volt a múlt hónapban, 0,4 százalékkal kevesebb, mint októberben.
Az OPEC-országok a november elsején életbe lépett, napi 1,5 millió hordós összkvótacsökkentés értelmében lassítják a kivitelt, habár nemzetközi elemzők szerint még januárban is legföljebb napi 1,1 millió hordóval lesz kisebb a kivitelük, mint októberben volt. De még ha – kivételesen – betartanák minden közösen vállalt kötelezettségüket is a termelés visszafogására, a kereslet növelésére nekik sincs módjuk. Az OPEC illetékesei most már “radikális” intézkedést sürgetnek az exportőr szervezet legközelebbi, december 17-i miniszteri értekezletétől. Piaci elemzők szerint a mostani, szinte soha nem látott, napi 4-5 millió hordós világpiaci túlkínálat érdemi mérsékléséhez az OPEC-tagországoknak legalább napi 2,5-3 millió hordóval kellene csökkenteniük termelésüket. Ha megint napi 1,5 millió hordós kvótacsökkentéssel kísérleteznének, attól csak még jobban zuhannának az árak, vélik a világ egyik legnagyobb határidős és opciós értékpapír-forgalmazó cégénél, a brit-amerikai MF Globalnál. Hasonló a helyzet más nyersanyagoknál is: az ipari fémek a tavaly év véginél 50-60 százalékkal olcsóbbak voltak péntek reggel a londoni fémtőzsdén (LME).
Péntek reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 767,30 dollár volt Szingapúrban azonnalra, változatlan a csütörtöki New York-i későihez képest. Múlt hét kedden, 830,10 dolláron, hatheti csúcsra emelkedett az ára, azóta visszaesett.