Gazdaság

Megússzuk a depressziót?

Az ING Investment Management szakemberei szerint habár a világ a szakadék szélén táncol, a gazdasági válság nem fordul át globális depresszióba, sőt, az általános visszaesés ellenére jó néhány olyan iparág van, amely vonzó befektetési lehetőségeket rejt.

Az ING Csoporthoz tartozó ING Investment Management (ING IM) többnyire pozitív várakozással tekint 2009-re. A vagyonkezelő cég szakemberei szerint a pénzpiaci döntéshozók (kormányok és jegybankok) várhatóan csillapítják a válság reálgazdaságra gyakorolt negatív hatásait – szemben az 1930-as években hozott döntésekkel. Ez a tény az ING Investment Management álláspontja szerint az egyik leghatározottabb érv amellett, hogy a jelenlegi gazdasági válság nem fog eszkalálódni.

A világgazdaságban kulcsszerepet játszó Kína növekedése előreláthatólag 6-7 százalékra csökken vissza, a globális GDP növekedés pedig 2 százalékra lassul. Habár a feltörekvő piacok tekintetében a növekedési várakozások vonzóbbak, összességében sebezhetőek és romló teljesítményt mutatnak hosszú távon. A fenntartható gazdasági növekedés elindulása mindaddig nem valószínű, amíg a vállalati eredmények mélyponton vannak: ebben pedig nem várható változás 2009 vége előtt. Az ING Investment Management szerint a válság időszakában is érdemes körülnézni: főként az Egyesült Államokat, Európát és Japánt preferálják befektetési szempontból, leginkább (nagy vállalatok, magas és szilárd osztalékhozamokkal) a következő iparágakban: gyógyszeripar, telekommunikációs szektor, FMCG és energiaipar.

Nálunk recesszió

Az ING Investment Management globális vagyonkezelő 2009-es makrogazdasági előrejelzése kapcsán Benczédi Balázs a magyarországi részleg vezérigazgatója hazánk vonatkozásában nem vár túl sok meglepetést: 2009-et általánosságban a negatív gazdasági környezet fogja jellemezni. Habár a válság hatásait jól csillapították a beavatkozások – ilyen az IMF-segítség és a gyors kormányzati intézkedések –, Benczédi szerint a válság reálgazdaságra gyakorolt hatását 2009 folyamán fogjuk igazán érezni; a GDP 1 százaléknál is nagyobb mértékben csökkenhet.

A vezérigazgató szerint ebben a helyzetben a jegybank minden eszközzel a stabil forintra fog törekedni, 2009-ben pedig szignifikáns kamatcsökkentésre számít, amennyiben ezt a forint árfolyama megengedi. Az euró árfolyamát a 250-260 közötti sávba várja.

Az ING Alapkezelő vezetője szerint a mostani intézkedések csak a rövid távú problémákat oldják meg, összességében kevesek: „A pénzpiaci válság Magyarország számára nemcsak rossz időszakot, hanem történelmi pillanatot is jelent a változáshoz: a jövőbeni fejlődés szükségszerű és időszerű feltétele a strukturális reformok mielőbbi végrehajtása. Ebben a helyzetben a piac valamennyi szereplője támogatná azokat a nagy reformokat, amelyek olyan komplex rendszereket érintenek, mint az egészségügy-, oktatás-, önkormányzat- és nyugdíjrendszer. Bármiféle adócsökkentésnek csak ezután lenne realitása.”

Ajánlott videó

Olvasói sztorik