A közszférában nincs napirenden további létszámcsökkentés, ezzel magyarázható a kormány optimista prognózisa, hogy jövőre csak 0,6 százalékos lesz a foglalkoztatottak számának csökkenése. Az Állami Számvevőszék szerint viszont a munkanélküliek száma 2009-ben akár 2-2,5 százalékponttal is nőhet a pénzügyi válság miatt. Ez 80-100 ezer újabb munkanélkülit jelentene.
Adler Judit, a GKI kutatásvezetője
A munkanélküliségi ráta 8,2-8,3 százalék körüli lesz jövőre, 25 ezer fővel fog növekedni az állástalanok száma. Az előzetes tervek szerint a közszférában nem lesznek elbocsátások, ám a csökkenő gyerekszám miatt az oktatás területéről igen.
A termelő ágazatok megsínylik a válságot, az építőipar, a szállítmányozás, a gyártás, illetve a turizmus, szolgáltatás területéről sok leépítés várható – ez megdobja a jövő évi számokat. Mivel az összes szektort többé-kevésbé érinteni fogja a recesszió, így a munkanélküliségi ráta biztosan emelkedni fog.
Pataki Péter, az MSZOSZ elnöke
Nem tudunk prognózist mondani a jövő évre. Félelmek vannak, de konkrét adatok nincsenek, hogy milyen mértékben fog emelkedni a munkanélküliek száma.
Tavaly is volt több olyan mértékű csoportos leépítés, mint az idén, ezért a recesszió hatására elbocsátottak számát nem tudjuk megmondani. Vannak, akik harmincezerre és vannak, akik kétszázötvenezerre teszik a számokat, ezek egyikének sincs alapja. A becslések helyett arra kell törekednünk, hogy kitaláljuk azokat a lépéseket, amelyekkel csökkenthető lesz a válság hatása a munkaerőpiacra, és rögtön reagálhassunk a történésekre.
Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter
Nem vagyok jós. Mivel nincsenek adatok, ezért nem lehet megmondani, hogy mekkora lesz jövőre a munkanélküliségi ráta. A minisztérium nem készít becslést, de nyomon követjük az eseményeket.
Nagy a bizonytalanság, hiszen előfordul, hogy a cégek bejelentenek négyezer fős csoportos létszámleépítést, és ebből végül csak ezer embert bocsátanak el. A hisztériakeltés ellen kell tennünk, és információkat kell gyűjteni, hogy terveket készíthessünk.