Török Bálint a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője elmondta: bár még egyáltalán nem derült ki milyen forrásból, és mely országok részesülnek majd a gazdaságélinkítő csomagból, Magyarországnak mindenképpen kedvező lehet az.
Az elemző kifejtette: várhatóan Magyarország csupán elenyésző mértékben kap majd a közös forrásból, azonban ha fellendül az uniós kereskedelmi partnerek gazdasága, abból a magyar export is jelentősen profitálhat.
válság abc
Amit a mindennapokban tudni kell a globális válságról.
Alaposan, hitelesen, közérthetően.
36 oldalas exkluzív melléklet csak a Figyelőben!
November 27-től az újságárusoknál.
Az összehangolt intézkedések mindenképpen hatékonyabbak lehetnek, mint az egyes tagállamok egyéni lépései, azonban, ha ezt a 200 milliárd eurós keretet az egyes tagállamoknak kell finanszírozniuk, akkor egyes országokban – így Magyarországon is -, problémák léphetnek fel a költségvetési deficit csökkentését illetően – tette hozzá az elemző.
Régóta érett
Barta György, a CIB Bank elemzője elmondta, hogy már régóta érett és szükség is volt egy egységes európai fiskális csomagra, hiszen a tagállami szinten elfogadott nemzeti csomagok nem képesek fellendíteni a gazdaságot.
Barta György hozzátette, hogy Angela Merkel német kancellár is többször felhívta a figyelmet arra, hogy nem üdvözlendő, ha a tagállamok külön-külön, esetleg egymással versengve határoznak el fiskális csomagokat.
Több is lehet
Az elemző véleménye szerint ezt a 200 milliárdos összeget valószínűleg még bővíteni fogják, főként ha figyelembe vesszük az Egyesült Államokban kedden bejelentett 800 milliárdos pénzügyi csomagtervet.
Barta György üdvözlendőnek nevezte, hogy a válság miatt lazítanak a maastrichti kritériumok költségvetési hiányra vonatkozó részén.
A jelenleg 200 milliárd eurós csomagot az EU állam- és kormányfői a decemberben esedékes uniós csúcstalálkozón fogadhatják el.