Gazdaság

Gyurcsány: elhárult a legnagyobb veszély

Magyarország azzal, hogy hihetetlenül gyorsan lépett, a legstabilabb pénzügyi helyzetet megteremtő országok közé került - mondta a miniszterelnök a Klubrádió Kontra című műsorában.

Ezzel csak a legnagyobb veszélyt sikerült elhárítani, azt, hogy elértéktelenedjenek a bérek és a nyugdíjak – hangsúlyozta. A pénzügyi válság első szakaszát érzése szerint jól menedzselték, most arra kell készülni, hogy a gazdasági válság hatásait is enyhítsék.

Megértést vár

Magyarországnak jövőre összesen 30 milliárd euró értékű hitele jár le, de ebből csak hárommilliárd az államé, a többi az embereknél, a vállalatoknál és a bankoknál van – mondta a kormányfő. Nem az én dolgom eldönteni, hogy állampapír finanszírozásból biztosítsák az állam működését, vagy az állampapírok helyére léptessék oda a Nemzetközi Valutaalap (IMF) forrásait – emelte ki.

Kitért arra, hogy találkozott a közalkalmazotti szakszervezetek képviselőivel, és úgy látja, a túlnyomó többség érti, milyen kockázatot hárítottak el. Szerinte most mindkét oldalnak megértőnek kell lennie. Gyurcsány Ferenc szerint a költségvetésen belül minimális mozgásteret lehet teremteni, de hogy mekkorát, azt korai lenne megmondani.

Tízezrek állása veszélyben

A közszférában dolgozóknak kevésbé kell félniük attól, hogy elveszíthetik munkájukat, mert ott nincs nyomás a létszámcsökkentésre – hangsúlyozta. Az egyéb ágazatokban nem zárta ki, hogy néhány tízezer ember elveszítheti munkahelyét. A miniszterelnök ezzel kapcsolatban a munkahelyek megszűnését a válság legfenyegetőbb rémének nevezte.

Sérülékenyebbek vagyunk

Szerinte a stabilizációs és gazdaságélénkítő csomagot nem hitelből kell finanszírozni, hanem az uniós forrásokat kell előbbre hozni. A miniszterelnök a reformok kapcsán kitért arra, hogy Magyarország most sérülékenyebb, mint más országok, és ebben az is benne van, hogy a Fidesz hihetetlen erős nyomást helyezett a kormányra a reformok egy részének feladására.

A kormányfő azt mondta, az önkormányzati reformról újra kell kezdeni a tárgyalást, az adóreformról érdemes elgondolkodni, de a nyugdíjreformot nem látja azonnali sürgető feladatnak.
Gyurcsány Ferenc nemmel felelt azokra a felvetésekre, tervezik-e a minimálbér megadóztatását, a nyugdíjasok minimális egészségügyi járulékának bevezetését, vagy az ingatlanadó kivetését.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik