Gazdaság

Veres: nem lesz több szigorítás

A jövő évi költségvetésben a korábbiakhoz képest nem lesz több szigorítás - mondta Veres János szerdán este Kaposváron, a Nagy párbeszéd című programsorozat keretében tartott lakossági fórumon.

“Az, hogy nincs további szigorítás, nem annyira szakmai kifejezés, mint inkább egyfajta üzenet: ez a költségvetés olyan típusú új intézkedést, amely a költségvetési kiadások további visszafogásával, vagy a bevételek további növekedésével számolna, nem tartalmaz” – fejtette ki a pénzügyminiszter a mintegy 150 fős hallgatóság előtt.

Mint mondta, jövőre folytatódik a felzárkózás, kismértékben bővül a lakossági fogyasztás, s ugyancsak kismértékben nőnek a reálbérek, javul a külső, belső egyensúly.

A pénzügyminiszter szerint 2008-ban Magyarország – az elmúlt év nyarán elindított program eredményeképpen – visszaszerzi hitelességét, meg tudja valósítani az egyensúlyőrző gazdasági növekedési pályát, s reális esély lesz arra, hogy 2009-re teljesíteni tudja az euró bevezetésének feltételeit jelentő maastrichti kritériumokat. “Ha még egy ilyen eredményes évet végigcsinálunk, akkor stabil makrogazdasági alapokra építhetjük a továbbiakban Magyarország előrehaladását” – fogalmazott Veres János.

A lakossági fogyasztásról szólva a miniszter azt mondta: “úgy számolunk, hogy 2008-ban – és ez az egyik fontos üzenete a 2008-as költségvetésnek -, (…) nem lesz fogyasztáscsökkenés Magyarországon”. Szolid mértékű fogyasztásnövekedés várható, ami az azt követő években folyamatosan nőni tud, s ez azt jelenti, hogy 2010-re már elérhető egy majdnem 2 százalékos bővülés, ami tartósan fönntartható fogyasztásbővülésnek mutatkozik – fűzte hozzá.

Az adópolitikáról azt mondta: 2008-ban érdemi adó-átalakítás nem lesz, változások azonban igen, például szeretnék csökkenteni az élőmunkát terhelő elvonásokat, ami járulékcsökkentésben jelentkezik. A cél a versenyképesség javítása, a feketegazdaság fehérítése, az adó- és járulékbázis szélesítése, valamint az egyszerűsítés – emelte ki a miniszter: az adóbevallásoknál a jelenlegihez képest kétharmadára csökken az adminisztrációs terhelés.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik