A Posta nem dicsekedhet ennyivel, s számos ingatlanától, főként a jóléti célúaktól már korábban megvált, nem volt ugyanis pénze a korszerűsítésre, karbantartásra. Ezúttal is a takarékosságra hivatkozva költözne ki bérelt otthonba Krisztina körúti, saját tulajdonú irodaházából, amelyet nincs miből felújítani.
Az érvek nem hangzanak rosszul. A hatékonyságot szem előtt tartó magáncégek sem tartanak fenn olyan ingatlanokat, amelyek csak viszik a pénzt; s túlnyomó többségük bérli az irodáit. Ám e cégek mást is tesznek a hatékonyság érdekében, az említett két nagy állami vállalat azonban ebben már nem jeleskedik. A 100 legnagyobb magyar céget felvonultató listán mindkettő a legkevésbé hatékonyak között van 5,2 millió, illetve 4,5 millió forint egy főre jutó árbevétellel, miközben az átlag 65,1 millió forint. A vasúttársaság évek óta masszívan veszteséges, tavaly 84 milliárdos mínuszt hozott össze. A Postának sikerült ugyan csaknem 5 milliárd forint nyereséget elérnie 2006-ban, ám árbevétel-arányosan ez is csak 3 százalékos teljesítmény, amivel aligha lehet dicsekedni. Csaknem 40 ezres létszáma pedig becslések szerint még mindig 10 ezerrel magasabb a szükségesnél, ami annyit jelent, hogy – bár a piacnyitást az Európai Unió 2012-re halasztotta – az óhatatlanul bekövetkező versenyt nem lesz képes állni.
Ilyen körülmények között félő, hogy az ingatlaneladás csak a családi ezüst felélésének bizonyul. Ahhoz, hogy a befolyó összeget ne feneketlen kút nyelje el, mindkét cégnek ideje lenne elkezdeni a már régóta beígért hatékonyságjavítást.