Közölte, ha az Egyesült Államok nem áll el attól a tervétől, hogy rakétavédelmi rendszert telepít Csehországba és Lengyelországba, akkor Oroszország válaszul Európa országait veszi célba a maga atomrakétáival. Elemzők a bejelentés után sietve nyugtatgatták az Öreg Kontinens közvéleményét, miszerint a legújabb putyiniáda értelmetlen, hiszen a rakéták irányzékának átállítása legföljebb néhány percet vesz igénybe. Csakhogy nem ez volt a Kremlből jövő üzenet lényege. Sokkal inkább az, hogy Moszkva ismét kész fenyegetni európai szomszédait.
Ezt követte a G8, azaz a világ legfejlettebb hét gazdasága és Oroszország állam-, illetve kormányfőinek németországi csúcstalálkozója, amelynek ismét Putyin került a fókuszába. Miután tökéletes időzítéssel a hét elején felkorbácsolta a hangulatot, remek dramaturgiai érzékkel maga csillapította le a kedélyeket. Egyszeriben a helyzet megmentőjének pozíciójába emelte ugyanis az a javaslata, miszerint az Egyesült Államok inkább egy, Oroszország által használt azerbajdzsáni radarállomáson építse ki a rakétavédelmi rendszer bázisát, rakétáit pedig telepítse inkább Törökországba, földközi-tengeri úszó kilövő állásokra, vagy akár Irakba. Szakértők ismét elvitatkozhatnak azon, hogy az orosz elnök felvetése életképes-e. Ám ezúttal sem ez a lényeg. Sokkal inkább az, hogy a Kreml kész a kompromisszumra, Putyin esélyt kínál a feszültség tárgyalásos rendezésére.
Majd e diplomáciai nagyhét záróakkordjaként Putyin a hétvégén azt is megmutatta, hogy ma a gazdaságban is ő diktálja a feltételeket. Tony Blair távozó brit kormányfő a G8-csúcson úgy fogalmazott, ha a Kreml nem rendezi a Nyugattal a konfliktusait – többek között nem változtat az energiaszektorába eddig befektető cégekkel szembeni bánásmódon -, a külföldi tőke hátat fordíthat az országnak. Nos, egy szentpétervári nemzetközi gazdasági fórumon – ahol a Deutsche Banktól a BP-n, a Royal/Dutch Shellen és a Siemensen át a Coca-Coláig és a Nestléig egy sor világcég első embere képviseltette magát – az orosz elnöknek vasárnap egyetlen kritikus szót sem kellett meghallgatnia. Hiába, az üzleti életben a profit az első, a politikai szempontok csak az után jönnek.
Csoda-e, ha Putyin Szentpétervárott egy új gazdasági világrendet sürgetett, amely jobban figyelembe veszi a feltörekvő országok, nem utolsósorban Oroszország érdekeit?!