Gazdaság

Jobban megy a BKV

A BKV Budapesti Közlekedési Zrt. bár tavaly az előző évinél 20,175 milliárd forinttal több, 32,14 milliárd forint támogatást kapott az üzemeléshez, a vesztesége mérleg szerint 11,44 milliárd forinttal 11,02 milliárd forintra csökkent - közölte a közlekedési társaság.

A cég személyszállításból származó bevétele 2,88 milliárd forinttal 61,77 milliárd forintra nőtt. Ezen belül a menetdíjbevételek 3,81 milliárd forinttal 42,6 milliárd forintra emelkedtek, míg a fogyasztói árkiegészítés 1,11 milliárd forinttal 17,9 milliárd forintra mérséklődött. A pótdíjból a 2005. évi 531 millió forinttal szemben 693 milliárd forint származott a múlt évben.

Az anyagjellegű költségek mintegy két milliárd forinttal 42,2 milliárd forintra emelkedtek, és az 51,202 milliárd forintot kitevő személyi ráfordítások 5,04 milliárd forinttal haladták meg az egy évvel korábbit.

Üzemi szinten a veszteség 8,52 milliárd forintot tett ki 2006-ban, míg egy évvel korábban a BKV ezen a soron 20,66 milliárd forint veszteséget könyvelt el. A pénzügyi veszteség – a 2005. évi közel négy milliárd forinttal szemben – tavaly megközelítette az öt milliárd forintot. A 69,24 milliárd forint múlt év végi adósságállomány jelentős pénzügyi terhet jelentett a közlekedési társaságnak. Az adósság egy év alatt valamivel több mint hat milliárd forinttal nőtt, de a hosszúlejáratú hitelek állománya 5,17 milliárd forinttal 43,94 milliárd forintra csökkent.

Tavaly a BKV 74 milliárd forintot fordított beruházásokra, amiből 44,47 milliárd forintnyi fővárosi forrásból valósult meg, 18,74 milliárd forintnyi pedig – fővárosi és központi költségvetési forrásból – a 4-es metróvonal beruházásra elköltött 18,74 milliárd forint volt. A Combino villamosok beszerzése 23,549 milliárd forintba került, a kelet-nyugati metróvonal felújítására pedig 10,37 milliárd forintot fordítottak. Nagy tétel – 4,62 milliárd forint – volt még a nagykörúti felújítás és a Volvo buszok lízingje is, aminek költsége elérte a 3,31 milliárd forintot.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik