Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) észre is vette, hogy a Hír TV, a Viasat3, a Spektrum, a Sport1 és a Filmmúzeum immár teljesíti a fenti kritériumot, s át is minősítette ezeket országossá; a Viva+ és az HBO csatornákat még vizsgálja e tekintetben. Várható tehát, hogy nemsokára az utóbbiak is „híradózhatnak”, miközben ez a feladat csak a Hír TV-nek nem okoz gondot.
Több mint egy évtizede, a médiatörvény megalkotásakor, logikus volt, hogy a közszolgálati csatornák mellett a földi sugárzásra koncessziót nyerő kereskedelmi tévék is sugározzanak hírműsort. Akkor ezek voltak „országosak”, s így – a törvény szellemének megfelelően – ezek biztosíthatták az állampolgárok számára az információhoz való szabad hozzájutást. Az azonban már aligha számít a demokrácia alapkövének, hogy a kizárólagosan tudományos-ismeretterjesztő műsorokat, régi filmeket vagy éppen sporteseményeket sugárzó csatornákon is láthassanak híradót a nézők. Az elavult, ám politikai konszenzus híján módosíthatatlan médiatörvény betűje nem először sért magasabb elveket. Utóbbiak közül többet uniós jogszabályok is megtestesítenek. Így indíthatott nemrég az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást Magyarország ellen, mert nem oldotta fel azt a korlátozást, miszerint egy-egy kábeltelevíziós társaság legfeljebb a lakosság egyharmadát szolgálhatja ki. Ez a kitétel sérti a szabad versenyt, csakúgy, mint például a külföldi tulajdonszerzési korlátozás, amit szintén szóvá tett az unió.
A tévés műfajban a legköltségesebbek közé számító napi hírműsor túl nagy terhet ró az érintett tévétársaságokra. Márpedig az unióban úgy tartják: az állam szabályozó szerepére ugyan szükség van, de csak a társadalom érdekében. S az is ide tartozik, hogy a piaci szereplők életképesek maradjanak, vagyis továbbra is fizessenek adót, s foglalkoztassák alkalmazottaikat. Az ORTT döntése ez utóbbit kockáztatja: az érintett csatornák számára kézenfekvő megoldás lenne, ha a magyar szabályozás elől elmenekülve valamelyik szomszédos országból sugároznának a továbbiakban. Ha így lesz, végképp megbizonyosodhatunk arról, hogy az ORTT ismét értelmetlen döntést hozott.