Január közepén a bukaresti kormányzat még azt hitte ugyanis, hogy ami sikerült az ország legnagyobb bankja, a BCR privatizációjánál, az ugyanúgy megismételhető lesz a piac negyedik legjelentősebb szereplője, a román takarékbank, azaz a CEC esetében is. Ám tévedett: hiába várt 600 millió euró körüli bevételt ez utóbbi bank eladásából, az első körben a legjobb ajánlat is csupán mintegy 300 millióról szólt. Bukarest a múlt héten mégis úgy döntött, folytatja az utóbbi bank múlt év végén felfüggesztett magánosítását.
Tény, az Erste Bank a múlt év végén a BCR-t a könyv szerinti érték 5,8-szorosáért vásárolta meg. Igen ám, csakhogy rendkívüli üzletek kizárólag rendkívüli körülmények között születnek. Az elmúlt években a régióban mindenáron terjeszkedni igyekvő osztrákok szinte csak azt nézték, hogy a romániai bankszektor 2004-ben 48 százalékos növekedést produkált, de még tavaly is 30 százalékosat. „Elvakultságukat” több elemző is az Erste részvényeinek leminősítésével „díjazta”, ennek ellenére az osztrák pénzintézet hosszabb távon még megtalálhatja a számítását Romániában. A CEC azonban más tészta. Itt a pályázó öt pénzintézet – köztük a magyar OTP – nem a piac éllovasáért, hanem csupán egy középbankért verseng, amelynek ráadásul az elmúlt években folyamatosan erodálódik az ágazaton belüli részesedése. Míg mintegy három éve a piac bő 7 százalékát mondhatta magáénak, mára ez az arány legföljebb 4,4 százalék. Ráadásul Mugur Isarescu, a román jegybank elnöke a múlt hét végén – nevek említése nélkül – váratlanul bejelentette, hogy az ország négy bankja is a csőd szélén áll, elemzők pedig nyomban elkezdték találgatni, vajon a köztudottan roskatag állapotban lévő CEC is tagja-e ennek a körnek. Ilyen körülmények között Bukarest nem csupán nem remélhet rekordárat a bankért; minél tovább vár, annál valószínűbb, hogy azt csak „bagóért” tudja majd eladni.
Jobb tehát ma a biztos bevétel, mint holnap a bizonytalan.
áadásul egy – törvényes és transzparens! – privatizációval Románia nyilván annál az Európai Uniónál is jó pontokat szerezne (a CEC mind az öt kérője európai pénzintézet), amely egyelőre lebegteti, hogy az ország előtt már jövőre, vagy csak 2008-ban nyitja meg a kapuját.