Az ellenzéki párt egy sebtében beadott törvényjavaslattal a szociális lakásépítés, valamint a lakásfelújítás általános forgalmi adóterhét a jelenlegi 20 százalékról 5 százalékra mérsékelné.
Az éber ellenzéki kampánystratégák ezzel ismét megelőzték a kormányzó erőket, s egyúttal kész helyzetet is teremtettek. Ha nem fogadják el a szocialisták a javaslatot, akkor úgymond a választói akarat ellen cselekszenek, ha elfogadják, akkor beismerik, hogy a Fidesz gyorsabban reagál az „emberek óhajára”. Mindenesetre Veres János pénzügyminiszter szerint a Fidesz nyitott kapukat dönget. Az idő sürget, az Európai Bizottságnak március végéig kell számot adni arról, mely adókulcsokban igényli Magyarország a kedvezményeket – tehát a döntés nem tolható a választások utánra.
Noha az ellenzéki kommunikáció ismét frappánsra sikerült, a kormánypárti politikusok tétovázása aligha volt véletlen. Számítások szerint ugyanis 60-70 milliárd forintnyi kiesést okozna a költségvetésnek, amennyiben az összes új lakás értékesítésekor 15 százalékponttal kevesebb áfával számolhatnánk. Igaz, a kedvezmény az uniós lehetőség szerint csak a szociális célú új lakásokat illetné meg – ám, hogy mi az, amit az unió ilyennek fogad el, az ma még bizonytalan. Nyitott emellett számos más, igen fontos részletkérdés is, például, hogy az ilyen lakásokhoz használt építőanyagok áfája is csökkenhet-e (az élőmunkára jutó áfaterhelés mellett). Ha a válasz nemleges, akkor a 15 százalékponttal mérséklődő áfa csupán néhány százalékos, észrevehetetlen áresést eredményez a lakásvásárlók szempontjából.
A választókat sokadszorra nézik madárnak. Magyarázatra vár ugyanis, hogy Varga Mihály, a nagyobbik ellenzéki párt gazdaságpolitikusa miért beszélt hétfőn legfeljebb 10 milliárd forintos bevételkiesésről, miközben egy nappal korábban Orbán Viktor pártelnök – a cseh gyakorlatra hivatkozva – azt szorgalmazta, hogy a pár száz luxuslakáson kívül minden más tartozzon a szociális lakás fogalma alá; ami viszont ennél jóval több, 60-70 milliárd forintos bevételkiesést vonhat maga után.