Gazdaság

A Fidesz és az SZDSZ

egy platformra került volna, ha a fiatal demokraták átvennék az általuk létrehívott gazdasági konzultáció ajánlását az egykulcsos adórendszer tekintetében. De nem. Orbán Viktor pártelnök a családi adózást részesíti előnyben, míg az egységesítés kizárná a gyermekek után járó kedvezmények kiterjesztését. Így az SZDSZ csak az MDF-fel ért egyet, s ha ezen múlna, akár nagykoalíció is formálódhatna a választások után, mivel az MSZP – méltánylandó szociális megfontolások alapján – ugyancsak a progresszív elvonás mellett van.

Pedig az egykulcsos adózás melletti érvek is megfontolandók. Részben a regionális versenyképesség szempontjai miatt, mert környezetünkben egyre többen állnak át az egykulcsos adózásra: Románia, Szerbia, Szlovákia mellett Horvátország is készül rá, s a távolabbi Észtországban, Lettországban és Izlandon is hasonló konstrukció működik. Igaz, ez a technika csak az egyik összetevője a tőke idevonzásának. A nagyberuházókat a mindenkori általános adószintnél jobban érdeklik az egyedi kedvezmények, valamint az adórendszer átláthatósága és kiszámíthatósága.

De az sem mindegy, hogy mekkora az a bizonyos kulcs. Az adócsökkentési licit során az SZDSZ egységesen 20 százalékos elvonást vezetne be, az MDF 18 százalékot, a Fidesz gazdasági konzultációja pedig 16-ot javasol (igaz, utóbbiak nem az áfát, hanem a járulékokat sorolnák az „egykulcsos” körbe). Szakértői számítások szerint a 20 százalékos elvonás a jelenlegi kedvezmények megszüntetése mellett összességében adóemelésnek bizonyulna.

A versenyképességi szempontokon túlmenően az egyetlen kulcsnak az a legnagyobb erénye, hogy egyszerű és transzparens viszonyokat teremt, megszünteti a kivételezések, kiskapuk és kedvezmények egyre átláthatatlanabb szövevényét. Átmeneti bevezetése ezért lenne megfontolandó. A jövedelmek egyetlen, viszonylag alacsonyabb kulcsa ráadásul nem zárná ki vagyonadók (elsősorban az ingatlanadó) bevezetését, tompítandó a lineáris adórendszer okozta esetleges feszültségeket.

A legvalószínűbb mégiscsak az: a választásokig folytatódik az adócsökkentési licit, utána azonban a politikai-társadalmi realitások lehűtik a lelkesedést. És akkor mehet tovább az adó csiki-csuki.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik