ellátására szánt jövő évi közpénzek nagyságáról vitatkozgattak a hét elején tüntetők és a szakminiszter a Parlament előtt. Nem jutottak persze közös nevezőre: a tárca felelőse a statisztikákra hivatkozott, az idősek és rokkantak pedig az élettapasztalataikra. Hasonló szeánszok megszaporodására lehet számítani az elkövetkező hetekben-hónapokban, ahogyan kiderül, hogy a Pénzügyminisztérium ott próbál majd takarékoskodni jövőre, ahol csak engedi a gyengébb ellenállás. A „puha szférának” pedig első menetben szinte minden költségvetési tervezetben a szociális ellátás, a kultúra, az egészségügy ígérkezik.
Nem is ez a birkózás az új jelenség a mostani forgatókönyvben, hanem ahogyan a kormány megpróbálja összhangba hozni a beszűkülő pénzügyi lehetőségeket a baloldali szociális érzékenységgel. Eszerint jövőre a leginkább rászorulókat segítő intézmények többet kapnak majd, az átlagon felüli körülményeket nyújtó idősotthonok kevesebbet. Fizessenek a magánotthonokban élő luxusnyugdíjasok! A logika kicsit hasonló ahhoz, mint amikor a kormány a magánpraxisban dolgozó orvosokon akarja megspórolni a gyógyszerkassza krónikus túlköltekezését. Vagyis, ha szorul a büdzsé (és mikor nem szorul?), akkor a magánszférától kell megvonni pénzt vagy jogköröket, mert „állam bácsi” hatékonyabban és igazságosabban tud szelektálni a rászorulók között.
Miközben a közszféra egyre nagyobb nehézségekkel küszködik szociális és egészségügyi téren, a kormány igyekszik elbátortalanítani azokat a magánkezdeményezéseket, amelyek legalább részleges megoldást kínálnának. Vagy már eleve nem biztosít egyenlő feltételeket: a múlt heti számunkban írtunk arról, hogy a magánvállalkozásban működő napközik harmadannyi összegből oldják meg a feladataikat, mint az állami bölcsődék, ám a fenntartók csupán étkezési hozzájárulásra, illetve az állami fejkvóta töredékére számíthatnak. Nem véletlenül van csak mutatóban belőlük.
Az államnak kiszámítható jogi kereteket és hosszú távra garantált finanszírozást kell biztosítania a magánkezdeményezéseknek minden olyan szociális és egészségügyi területen, ahol maga egyre látványosabban csődöt mond. Ha a börtönproblémát PPP-ben akarja javítani, a bölcsőde gondok enyhítése is sikerülhet.