a Fidesz-MSZP által az Országgyűlésnek benyújtott garanciatörvény és Magyar Szocialista Párt válaszul megalkotott nemzeti minimum programja. A pártokon átívelő, kétharmadosnak elképzelt javaslatok célja az együttműködési készség és a szociális érzékenység demonstrálása. Mindehhez azonban a két nagy párt a parlamenti demokrácia szellemétől idegen és a politikai logika szerint irreálisnak látszó eszközt választott.
Nemzeti garancia-, vagy minimumtörvényre nincs szükség, hiszen Magyarországon mint jogállamban az alkotmány garantálja az alapvető jogokat, valamint a törvényességet. Azt például, hogy az áfát vissza kell fizetni a vállalkozások számára, fölösleges új kétharmados törvényben szabályozni, hiszen az ezzel ellentétes gyakorlatot elvileg a törvény bünteti. Ha a valóságban mégsem így történik, akkor aligha a jogalkotó készülékében, sokkal inkább a végrehajtóéban van a hiba.
Másfelől, a választói ingerküszöböt igencsak alulról tapogató javaslatok célja a szociális biztonság törvényi garantálása. E társadalompolitikai célok egy részét balgaság lenne lesöpörni az asztalról, ám kétharmados törvénybe iktatásuk mégsem indokolt, mivel ezzel más, hasonlóan nemes szándékú kezdeményezéseket fojtana el a politika. Egy-egy kormány megválasztása egyszersmind társadalompolitikai voks is: van, aki a szegénység felszámolását, s van, aki a középosztály helyzetbe hozását támogatná – egyaránt legitim módon. Egy kétharmados – alkotmányszerű – törvény e választási lehetőségtől fosztaná meg a polgárokat.
Az együttműködésnek persze lenne értelme az önkormányzati rendszer, a regionalizmus, a közigazgatás, az egészségügy, az oktatás, az euró bevezetése vagy a nemzeti fejlesztési terv kialakítása terén. (Utóbbi kettőben az egyeztetést egyébként legújabb javaslatában a kormányfő is szükségesnek tekinti.) Ezekben a kérdésekben reformértékű koncepciók versenghetnének egy okos kompromisszum reményében. Ám erről szó sincs; helyette a szakszerűség látszatát keltő politikai lufiktól káprázik a szemünk.