próbálja a pénzügyi kormányzat már évek óta betömködni a hiányt az államháztartásban. Az idén a Pénzügyminisztérium óvatos előrejelzése szerint is már az ősz elejére meghaladja az egész évre tervezettet a költségvetési deficit, utána süllyed csak várhatóan vissza a megjelölt 3,6 százalékra.
A 170 milliárdos kérdés: minek köszönhetően? A szaktárca ugyanis júniusban már elismerte, hogy a vártnál 170 milliárd forinttal kevesebb adóbevétellel számolhat ebben az évben, amit javarészt az államháztartási tartalékok végleges zárolásával, mintegy negyedében pedig további autópálya-szakaszok építésének magántőkés finanszírozásával – PPP-módszerrel – kívánt pótolni. Egyelőre azonban nem egyértelmű, hogy valójában ez utóbbi technikával mekkora összeget is akar a kormány a költségvetésen átfolyatni, az EU által megkövetelt eredményszemléletű számbavétel javítása érdekében. Sajtóhírek szerint ugyanis a Brüsszellel egyeztetett hiánycsökkentő intézkedésekben az idehaza bejelentett 40 milliárdnak akár a többszöröséről is szó lehet.
Ám az igazi gond nem is a számok esetleges különbözősége, hanem az, hogy ezek a trükkök nem fogják vissza a tényleges költségvetési deficitet. Az OECD szerint az elmúlt években felmutatott hiánycsökkentések is javarészt egyszeri tételeknek és elszámolási megoldásoknak voltak köszönhetőek, s a PPP-tételekkel való zsonglőrködés nélkül valójában még növekedne is a 2005-ös mínusz.
Vagyis a kormánynak továbbra sem sikerül kimozdulnia a közgazdászok szerint évek óta beragadt 8 százalék körüli tényleges, GDP-arányos hiányból. Az unió által tálcán kínált, a magán-nyugdíjpénztári befizetéseket átmenetileg levonható könnyítés is kevésnek tűnik ahhoz, hogy a büdzsé kiadási oldalának lényegi korrekciója megkezdődhessen. Az űrt az átmeneti kreatív megoldások töltik ki (az idén a PPP), amelyek csak arra jók, hogy egy évvel tovább görgessék a konvergencia-programban vállalt csökkenő hiánycél t?ljesítéséhez előbb-utóbb elkerülhetetlen szükséges nagyobb megszorításokat.
Közben a politikai pártok egymásra licitálnak a büdzsé bevételi oldala visszafogásának, az adócsökkentéseknek az ígéreteivel. Ami ebből egyelőre biztosnak látszik: szeptembertől egy, a nyáron csendben elfogadott törvénynek köszönhetően, a természetbeni juttatások szigorúbb adóztatásával, tovább nőnek a cégek terhei.