Gazdaság

Forintválságot okozhat az uniós kudarc

Az EU súlyos politikai krízise valutaválságot okozhat Kelet-Európában. A legnagyobb veszélyben pedig Magyarország van – jelentette ki Adam S. Posen, a washingtoni nemzetközi gazdasági intézet professzora.

Az amerikai közgazdász a Kurier című bécsi napilapban megjelent interjújában elmondta, hogy az EU súlyos politikai válsága nyomást gyakorolhat az új uniós tagországok fizetőeszközeire. A szakértő szerint valószínűtlenek az euró elleni támadások, ám a kelet-európai valuták spekulációk célpontjai lehetnek.

A professzor Magyarországot tartja a legvalószínűbb célpontnak, mert gazdasága a leginstabilabb, valutája alkalmasint a leginkább túlértékelt és bankrendszere a legkevésbé integrált. Szerinte nem csak egyes “gazfickók” hajtanák végre a támadást. Kifejtette, hogy ha Magyarországon problémák adódnak, a különféle befektetők – nem utolsósorban a magyarok is – ki fogják vonni pénzüket a gazdaságból. Kijelentette, egyébiránt pozitív meglepetéssel fogadta, hogy az EU-alkotmány franciaországi és hollandiai népszavazási kudarca után Magyarországot, de Bulgáriát és Romániát is megkímélték a valutatámadásoktól. Véleménye szerint sajnos Törökország is fenyegetett, jóllehet az ankarai kormánya az utóbbi években nagyon jó gazdaságpolitikát követ.

Posen emlékeztetett arra, hogy a befektetők – a spekulánsoktól indíttatva – már 1992-ben is kivonták pénzüket a gazdaságilag nehéz helyzetbe került országokból, ami megrengette az európai valutarendszert. Akkor a maastrichti szerződés dán elutasítása, valamint az unió jövőjével kapcsolatos aggodalom volt a kiváltó ok.
A professzor szerint Kelet-Európa több országában is azért lehetséges a valutaválság, mert ezek a valuták túlértékeltek. Kiegészítő kockázatot jelent az EU-ban a politikai szélcsend, az ezeknek az országoknak szánt regionális támogatások lehetséges lecsupaszítása, valamint az euró bevezetésének kényszerű előkészítése.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik