Fordult a kocka
Amíg egy éve azt írtuk, hogy könnyű helyzetben vannak a befektetők, ugyanis mind a részvények, mind a kötvények átlagon felüli hozammal kecsegtetnek, addig mostanra fordult a kocka. Egyrészt a hazai állam-kötvényeken elérhető reálhozam (a kamat és az infláció különbsége) jelentősen, 5 százalékról 3 százalékra csökkent és innen már gyors kötvényárfolyam-emelkedésre sem lehet számítani. Másrészt a BUX számára a 17 ezer pont közelsége már március közepére magaslati levegőnek bizonyult, és azóta mintegy 10-15 százalékos korrekciónak lehettünk szemtanúi.
Nehezebb idők járnak
Akik most rendelkeznek olyan megtakarításokkal, amelyeket eddig nem fektettek be, azok nincsenek könnyű helyzetben. Az egy évvel ezelőtti tanácsunk, miszerint „vegyék a piacot”, az idén már nem állja meg a helyét. Tavaly ugyanis jó hozamokat lehetett elérni pusztán a BUX index összetételéhez hasonló portfólióval, vagy akár egy átlagos kötvénybefektetési alap választásával, mostanra viszont eljött a kreativitás ideje.
Azért vannak még lehetőségek. Amellett, hogy a kötvényeknél még mindig magas a reálhozam, a konvergenciahívők és a pesszimisták számára egyaránt adódnak lehetőségek. A részvénypiacon pedig maradt még elfelejtett, vagy nem megfelelően árazott részvény, ami tisztességes hozamot biztosíthat. Egy biztos, semmiképp ne tartsunk egy havi költekezéseinknél nagyobb összeget folyószámlán, aki így tesz, az a bankokat gazdagítja (amit ezúttal is szeretnénk megköszönni a többi OTP-részvényes nevében is…).
Kötvénypiac – a béke szigete
A kötvénypiac általában a nyugodt éjszakákra váró befektetők terepe és kétségtelen, hogy a befektetések világában a béke szigete – általában. Azonban a kötvénypiaci befektetések is „finomra hangolhatók” azáltal, hogy milyen futamidejű kötvényeket vásárolunk. Sokan mondják azt, hogy nem érdemes három évnél hosszabb kötvényt vásárolni, mert ki tudja, hogy mi lesz három év múlva, lehet hogy kell a pénz és akkor nem fog tudni hozzáférni. Ez így nem igaz, ugyanis a kötvényekkel is kereskednek, ezeket is ugyanúgy el lehet adni a lejárat előtt, habár ez természetesen hozamveszteséggel jár, de még így is megéri. Ellenben a különböző futamidejű papírok eltérő hozammal és kockázati szinttel rendelkeznek.
Azon befektetők, akiknek mintegy egyéves időhorizontjuk van, azaz tudják, hogy például jövőre akarnak venni egy új lakást, de addig még gyűjteni kell az önrészhez, azok elsősorban diszkontkincstárjegyet (dkj) válasszanak. Ezt érdemes a lejáratig megtartaniuk. A dkj egyszerű instrumentum, hiszen nagyon pontosan meg tudjuk előre választani vele, hogy mikor jussunk a pénzünkhez (minden héten van lejárata), és biztosra vehetjük, hogy milyen hozamra számíthatunk. Az egyéves dkj-hozamok jelenleg 7 százalék alatt tanyáznak.
Azon befektetők, akik hosszabb távra szeretnének befektetni, de azért nem hajlandóak túl sok kockázatot vállalni, azok kötvénybefektetési alapokba tegyék megtakarításaikat. Ez a forma a kötvényekéhez nagyon hasonló hozamokat hoz anélkül, hogy nekünk kellene kimazsolázni, hogy éppen milyen futamidejű papír is a nyerő. Ráadásul ezekből az alapokból hozamveszteség nélkül ki lehet venni a pénzt, nem vész el a kamat, mint egy banki lekötés feltörése esetén.
Mol, TVK és a kisebbek
Hosszabb távra
A részvénypiacon továbbra is érdemes vitézkedni, különösen azoknak, akik nem ringatják magukat abban az illúzióban, hogy a tőzsdézés a gyors gazdagodáshoz vezető út. Azt viszont magabiztosan ki lehet jelenteni, hogy ötéves időtávban a részvényhozamok meghaladják a kötvényhozamokat, míg rövidebb időtávon azért fontos faktor a hullámzás, ezért szeretnénk lebeszélni önöket arról, hogy megpróbálják eltalálni a hullám alját, vagy tetejét, mert erre a nagyon profik sem képesek.
A részvénypiacon jelenleg nehéz kecsegtető papírt találni, ellenben jó részvényválasztással sokra lehet vinni. No nem azért, mert nem találnánk olcsó részvényeket, hanem azért, mert sok esetben nagyon is jó oka van annak, hogy egy részvény olcsó, olyan papírral viszont nem megyünk sokra, amelyik alulértékelt és az is marad. Tehát olyan részvénybe fektessünk, ami megfelel két kritériumnak is: olcsó és látunk olyan faktorokat, amelyek kimozdíthatják az árfolyamot.
Az elemzők egyik kedvence ezen a téren a Mol, amely amellett, hogy olcsó, jó eséllyel drágulhat még, tekintve, hogy az iparági környezet jobban alakul a várakozásoknál. Ráadásul a vállalat folytatja a sajátrészvény-visszavásárlásokat, ami segítséget nyújt az árfolyamnak is. Az elemzői konszenzus szerint a Mol reális árfolyamának 18-19 ezer forint környékén kellene lennie, ami a jelenlegi 16 ezer forint alatti árhoz képest tartogat még mintegy 15-20 százalékos növekedési potenciált. Ez a 4 százalékos inflációhoz és az elvárt 6 százalékos részvényhozam-felárhoz képest nem rossz megtérülés.
Érdemes egy kicsit a kisebb papírok között is szétnézni, ugyanis abban az esetben, hogyha a külföldiek eladnak a piacon az év második felében – amitől részben tart a piac –, akkor ez csak a nagy papírokat fogja érinteni, miután külföldi befektetőket elvétve találni a kis- és közepes papírok között. Az elemzők kedvence a Graphisoft, a Linamar és a TVK. A Graphi és a Linamar árfolyamában még nem tükröződik a javuló profitabilitás, míg a TVK esetében a tavalyi beruházások miatt az idén hatalmasat fog ugrani az árbevétel és a profit. A vegyipari cég esetében ráadásul egy kivásárlásra is lehet spekulálni, hiszen a Mol előbb-utóbb meg akarja majd venni a cég második felét is.