Tévhit, hogy az OTP-nek lenne a legtöbb bankfiókja az országban. Ma Magyarországon legalább minden második bankfiók valamely takarékszövetkezeté, közel 1700 kirendeltségével ez a legkiterjedtebb országos hálózat. Az a tény, hogy az ország 1100 településén egyáltalán nincs is más bankolási alternatíva, illetve hogy a szövetkezetek sokszor a bankok kondícióinál is kedvezőbb kamatokkal operálnak, mégsem jelenti azt, hogy az ügyfélszám dinamikusan bővülne. A szövetkezeti szektor sokkal inkább kiegészíti, semmint veszélyezteti a banki hegemóniát.
|
A takarékszövetkezetek termékeit és kondícióit nehéz átlátni. Nyilvánosan nem összesíti sem az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ), sem a felügyelet, sem a Bankszövetség, de nem is mindegyikük rendelkezik internetes honlappal. Mankóként mégiscsak ez utóbbi lehetőség szolgál (a szövetkezetek többségénél), így elemzésünket mi is erre, illetve a szövetkezeti szektor vezető képviselőivel folytatott háttérbeszélgetésekre alapoztuk. Az ördög ugyanis a részletekben rejlik: hiába alkotnak egy szektort, a 153 integrált szövetkezet mindegyike egymástól függetlenül működik.
Jogi értelemben és az üzletpolitika tekintetében is különálló intézmények, így a kínált szolgáltatások körét, illetve betéti- és hitelkamataikat is saját üzletpolitikájuk és lehetőségeik szerint határozzák meg és árazzák be. Mindazonáltal vannak közös pontok: a termékfejlesztés például összehangoltan működik. Ennek nyomán kezdték el ez év márciusában a lakossági devizahitelezést is a szövetkezetek (így ma már e téren is teljes körű banki szolgáltatást nyújtanak), kezdték meg a hitelkártyák kibocsátását, illetve vezetik be szép sorjában (az év végére a szövetkezetek mintegy felénél) az elektronikus banki szolgáltatásokat.
|
Az elérhető termékek köre tehát folyamatosan bővül, s mint ahogy a szektor képviselői magukról mondják: olcsóbban dolgoznak, mint a versenytársaik (a bankok). Kiss Endre, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke például úgy véli: a 153 integrált takarékszövetkezet kondíciós listái igazolják, hogy a jutaléktípusú bevételek mindössze a bankok jutalékának 60 százalékát teszik ki. Olcsóbb a számlavezetés, kevesebbe kerülnek az átutalások, és ráadásul sok esetben még a kamatok is kedvezőbbek. Pedig a fiókhálózat fenntartása roppant költséges. A működési költségek mérlegfőösszegre vetített aránya két százalékkal magasabb is, mint a bankok esetében, és ez – főleg ha ügyféltoborzó kamatfeltételekkel párosul – az eredményességre is rányomja a bélyegét.
Mint ahogy rá is nyomja: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének legutóbbi (2004. 3. negyedéves) szektorjelentése például lassuló eredménybővülés mellett a jövedelmezőség visszaeséséről árulkodott. Mind az eszközarányos ROA, mind pedig a tőkearányos ROE lejjebb csúszott: előbbi egy év alatt 1,52 százalékról 1,30-ra, utóbbi pedig 23,04 százalékról 19,32-re. Összehasonlításképpen a bankszektor profitabilitásának ugyanezen két mérőszáma 2,29, illetve 27,17 százalék volt 2004. szeptemberének végén.
Mindennek persze az is oka lehetett, hogy a nagy lakossági hitelboomból a szövetkezetek jobbára kimaradtak, hiszen bár forinthiteleket igen, devizahiteleket egészen mostanáig nem kínáltak az ügyfeleknek. Az euró és svájci frank alapú kölcsönök piacra dobásától viszont éppen a megváltozott kamatkörnyezet miatt nem lehet most már csodát várni, cserébe viszont kellemetlen pluszteherként idén a banki különadót is számításba kell venni. Ezzel kapcsolatban Csicsáky Péter, a Takarékbank vezérigazgatója a FigyelőNet kérdésére elmondta: a 153 szövetkezetből 30-an mentesülnek a bankadó megfizetése alól, saját tőkéjük ugyanis nem éri el a 250 millió forintos minimumot.
A vidék bankja
Takarékszövetkezeti kondíciók Kattintson a képre!
Mindazonáltal saját vizsgálódásaink és a hozzánk érkezett olvasói észrevételek is arra engednek következtetni, hogy ha nem is általánosan és mindig, de betéti oldalon sok esetben valóban a bankok fölé lőnek a takarékszövetkezetek. A kamatcsökkentési hullám persze rajtuk is átgyűrűzik: nyolcszázalékos éves kamat (illetve EBKM) fölé – akárcsak a bankok – már csak magasabb összegű lekötéseknél mennek, de akad egy-egy látványosabb akció, amely még a 9 százalékot is megkörnyékezi, vagy egy-egy lejáraton afölé is kúszik.