Március 31-én, csütörtökön Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kongatta meg a tőzsdei kereskedést szimbolikusan elindító csengőt, majd Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján kifejtette: szimpátiával figyeli azokat a kezdeményezéseket, amelyek a hosszú távú befektetések ösztönzését állítják a középpontba, és ezen belül külön is preferálja a részvényekbe történő befektetéseket.
A negyedik nyugdíjpillérről
Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke, a tőzsde csengőjének kicsinyített mását adja át Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek. (fotó: MTI)
A FigyelőNet kérdésére például leszögezte: „inspiráló gondolatnak” tartja a tőzsdeelnök azon javaslatát, amely az úgynevezett negyedik nyugdíjpillér megteremtésére irányul, és a koncepciót komoly és érdemi vitára alkalmasnak véli. Szalay-Berzeviczy Attila először két nappal ezelőtt, a Népszabadságnak adott interjújában fejtette ki az újabb nyugdíjcélú előtakarékossági javaslat lényegét, amely azóta szakmai körökben nagy érdeklődést váltott ki. Mint ismeretes, jelenleg három pilléren nyugszik a hazai nyugdíjrendszer: az állami társadalombiztosítási alapot egészítik ki a pályakezdők számára kötelező magánnyugdíjpénztárak, illetve harmadik pillérként az önkéntes kölcsönös kiegészítő nyugdíjkasszák.
|
Szalay-Berzeviczy Attila tőzsdeelnök a FigyelőNet kérdésére kifejtette: a negyedik pillér által gyarapodhatnának a megtakarítások, javulna a befektetői kultúra Magyarországon, és változna a nyugdíjpénztárak szemlélete is, miáltal a rövid helyett a hosszabb távú gondolkodás érvényesülhetne. Reményei szerint a pluszforrások egy részét a tőzsdén helyeznék el, ennek révén pedig egészségesebb szintre csökkenhetne a hazai tőkepiac jelenleg 80 százalék körüli külföldi kitettsége is. Hozzátette: nem a nyugdíjpénztáraknak szeretnének konkurenciát teremteni, hanem mellettük, újabb kiegészítő elemként, új források bevonásával lehetne növelni a megtakarítások mértékét. Közölte ugyanakkor, hogy a javaslat megfogalmazásával nem fejeződött be a folyamat, a részleteken a BÉT munkatársai dolgoznak, és információink szerint néhány héten belül nyilvánosságra is hozzák azokat.
|
Fontos kérdésként került terítékre a lehetséges tőzsdei bevezetések témaköre is. Ezzel kapcsolatban Szalay-Berzeviczy Attila leszögezte: nem a tőzsde gyengesége, hogy nem jelennek meg új cégek a kibocsátók körében, ez ugyanis a vállalatok saját terveinek, lehetőségeinek, és a tőkepiaci megmérettetés megítélésének a függvénye. Szerinte a tőzsde vezetése mindent megtesz annak érdekében, hogy könnyítse a parkettre lépés feltételeit, ennek érdekében például kezdeményezték, hogy a tőkeemelés illetve új részvények kibocsátása ne legyen feltétele a bevezetésnek.
A BÉT Rt. egyébként hamarosan kezdeményezni fogja saját részvényeinek tőzsdei bevezetését, ám ennek részleteiről a tőzsdeelnök még nem kívánt nyilatkozni. Így azt sem lehet egyelőre tudni, hogy már a tervezett új szabályok szerint kívánja-e a társaság a tranzakciót lebonyolítani, vagyis például friss tőke bevonásával vagy anélkül zajlik-e majd az akció.
Ami a még állami tulajdonban lévő cégek tervezett privatizálását illeti, Gyurcsány Ferenc újságírói kérdésre válaszolva jelezte: tranzakcióról tranzakcióra kell megvizsgálni a társaságok helyzetét és, ha az a legmegfelelőbb, akkor a tőkepiacon keresztül fogják majd értékesíteni az állami paketteket. Konkrétumok ugyanakkor nem hangzottak el, de Szalay-Berzeviczy Attila is megjegyezte, hogy a kormánnyal együtt dolgoznak a középvállalatok tőzsdére lépését segítő támogatási rendszer kidolgozásán.