Gazdaság

Kritikák kereszttüzében a Fészekrakó

A február 1-jén induló Fészekrakó program mellett már új konstrukciókkal kezdenek felsorakozni a bankok. Ingatlanpiaci szakértők ugyanakkor úgy vélik, a feltételek legfeljebb fiktív családokon segíthetnek.

A február 1-jén induló Fészekrakó program a bankokra is kötelezettségeket ró, az állami támogatásra jogosult kör részére nyújtandó új hiteleknek ugyanis olcsóbbaknak (teljes hiteldíj mutatójukat tekintve alacsonyabbnak) kell lenniük az egyéb feltételekkel kalkulált
Kritikák kereszttüzében a Fészekrakó 1

hiteleknél. Ez egy-két kisebb költségtétel elengedésével könnyen elérhető, cserébe viszont elméletileg akár 150 ezer fiatal családot és mintegy 600 ezer közalkalmazottat, bírói, ügyészi és igazságügyi alkalmazottat nyerhetnek meg ügyfelükként.


Amennyiben persze az érintettek találnak maguknak olyan lakást, amely minden szempontból megfelel a kormányrendeletben meghatározott feltételeknek. Ezt viszont ingatlanpiaci szakértők – és hivatalból az ellenzéki képviselők – tartják gyakorlatilag lehetetlennek.







Újragondolják?
A több oldalról megtámadott Fészekrakó program elemei nincsenek kőbe vésve – legalábbis erre utalnak Gyurcsány Ferenc múlt csütörtöki mondatai. A miniszterelnök szerint néhány hónap működés után elképzelhető, hogy változnak a támogatási rendszer szabályai. „Nem új elemeken kell a továbbiakban dolgozni, hanem a meglévő támogatásokat kiterjeszteni az első hónapok tapasztalatai alapján” – fogalmazott. „A későbbiekben sor kerülhet a használt lakások vásárlásához felvett hitelplafon és az életkor emelésére is” – tette hozzá a kormányfő.

Fiktív családokon segít?


Ki politikai, ki szakmai indíttatásból támadja a kormány Fészekrakó programként ismertté vált lakástámogatási koncepcióját, amely élesben február 1-jén, kedden indul el a megmérettetés útján. A Fidesz például állítja: a kormányrendeletben meghatározott maximumárakon gyakorlatilag képtelenség ma lakást venni (nagyvárosokban új lakást 15, használtat 12; vidéken újat 12, használtat 8 millió forintért). Nem beszélve azokról a paraméterekről, amelyekkel Horváth Csaba, az Országgyűlés lakásügyi albizottságának MSZP-s elnöke számolt a program ismertetésekor rendezett sajtótájékoztatón: az ellenzéki párt ugyanis hiába próbált 10 millió forintért 50 négyzetméteres új lakásra lelni Budapesten, effélére még a peremkerületekben sem bukkant.

Tilk László Géza, az ingatlanpiaci.info hasábjain publikált – internetes lakáskeresők és a KSH adatbázisára alapozott – január közepi elemzése szintén azt fejtegette, hogy a szigorú feltételek mellett kínált program „valami új, a szocialista embertípust követő fiktív embertípuson” tud segíteni, de önmagában aligha oldja meg a fészekrakás problémáját. A Magyar Lakásépítők Országos Szövetsége pedig azt kifogásolja, hogy azok a 30 év alatti kétgyermekes családok, amelyek 2003-ban a támogatott hitellel még 14 millió forintért tudtak megvásárolni egy 45 négyzetméteres, másfélszobás új lakást, az idén egy ugyanilyenhez 3,4 millió forinttal kevesebb állami támogatást kaphatnak.

A kormány ugyanakkor továbbra is kitart eredeti álláspontja mellett és váltig állítja, hogy hathatós segítséget képes nyújtani mintegy 150 ezer fiatal családnak (a Központi Statisztikai Hivatal szerint ugyanis ennyien élnek házas- vagy élettársi közösségben úgy, hogy mindkét fél 30 év alatti), továbbá 600 ezer közalkalmazottnak. Horváth Csaba úgy számol, hogy már az idén mintegy 10-12 ezer család fog élni a lehetőséggel.







Banki újdonságok
A hazai bankok közül a Kereskedelmi és Hitelbank Rt. (K&H) hirdette meg elsőként fészekrakós ajánlatait, és egyúttal bejelentette, hogy már január 26-ától befogadja az állami kezességvállalásos lakáscélú hitelekre érkező igényléseket. A többi támogatott forinthitelnél valamivekl alacsonyabb THM-mel kalkulált új hitelek mellé extra kedvezményként elengedik a szerződéskötési díj felét – tudatta a K&H. Az OTP szintén nyújt extra kedvezményt – jelentették be január 31-én -, a legnagyobb bank az úgynevezett hitelkeret-beállítási jutalékot szállítja le ezen hitelek esetében 1,5 százalékról 1 százalékosra, illetve május végéig nem kéri el az ingatlan értékbecsléséért jellemzően felszámított bruttó 30 ezer forintos díjat. A Földhitel- és Jelzálogbank a szerződéskötési díj elengedésével segíti a fészekrakó hitelfelvevőket, illetve legaláb tízéves szerződés esetén igény szerint csökkentett induló törlesztőrészleteket állapít meg (ez esetben a tőkét a futamidő második felében elég törleszteni).
A többi bank egyelőre nem tette közzé esetleges díjkönnyítéseit, de mint azt a kormányrendelet valamennyiük számára előírja: a fészekrakós kölcsönök teljes hiteldíjmutatója alacsonyabb kell, hogy legyen, mint az állami kezességvállalás nélkül, egyébként viszont azonos feltételekkel nyújtott kölcsönöké.

Törleszthetetlen részletek?



A szakmai és szakpolitikai viták fókuszában egyébként nemcsak az elérhető ingatlanok szűk köre áll, hanem az is, hogy az önrész nélküli vagy minimális önrésszel felvehető lakáshitelek törlesztőrészletei mennyire vállalhatók. Az elmúlt hetekben ennek kapcsán is kisebb számháború kezdett kibontakozni: Mádi László fideszes szakpolitikus szerint a havi 80-100 ezer forint törlesztési kötelezettség a többség számára valójában törleszthetetlen, Horváth Csaba szocialista szakértő ezzel szemben konkrét esetről tud (a VIII. kerület egy most épülő társasházának 50 négyzetméteres lakása kapcsán), amelyet havi 54 ezer forintért meghiteleznek a bankok (igaz, ez a havi részlet nem is a maximális 15 milliós vételárra van kalkulálva).

Véleménye szerint a 90 ezer forint légből kapott szám, holott ha megnézzük a bankok újonnan publikált Fészekrakóra szabott ajánlatait, akkor a plafonra vetített havi törlesztőrészletek a budapesti új lakások esetén valóban ilyen nagyok.

Az OTP keddtől indított ajánlatainak mintakalkulációjából például kiderül: egy budapesti új lakás a rendeletben meghatározott 15 milliós maximumáron (figyelembe véve a két gyerek után igényelhető 2,4 millió forintos lakásépítési kedvezményt) úgy vásárolható meg a 6,99 százalékos THM-mel jellemzett OTP-hitelből, ha egészen pontosan 101 070 forintot törleszt az ügyfél havonta. Amennyiben ráadásul a kellő 10 százalékos önrésze sincs meg, hanem ezt mondjuk kedvezményes (ám még így is 18,63 százalékos THM-ű) személyi kölcsönnel váltja ki, úgy ennek terhe még rárakódik a fészekrakós ajánlatra, és összességében 134 330 forintot jelent havonta.

Természetesen, ha olcsóbb új lakást sikerül találni (illetve vidéken merítjük ki a 12 milliós maximumot), vagy a 12-8 milliós használt korlátban gondolkozunk, akkor már kedvezőbb törlesztőrészleteket kapunk, de még a 8 milliós vidéki használt lakásra nyújtott OTP-hitel is havi 53 120 forintos visszafizetési kötelezettséget ró a hitelfelvevőre. (Meg kell jegyeznünk, hogy léteznek ennél valamivel kedvezőbb OTP-s ajánlatok is, de mivel ezek a lakás-takarékpénztári szerződéssel kombinált speciális konstrukciók, ismertetésüktől most eltekintünk.)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik