Gazdaság

Környezetbarát kombináció

Nem kétséges, hogy a szén, a kőolaj, és a földgáz készleteinek néhány évtizeden belüli kimerülésével az emberiség új típusú tüzelőanyagok használatára kényszerül majd. A fosszilis energiahordozókon alapuló technológiák kiváltására máris számos megoldás létezik, amelyek közül talán az egyik legígéretesebb az üzemanyagcella. Ebben hidrogéngáz és oxigén reakciójából, környezetbarát módon nyerhető ki energia.

A hidrogéncella elterjedésének azonban jelenleg több akadálya is van. Manapság a hidrogén gyártása nem túl kifizetődő (legalábbis erre a célra), ráadásul e robbanásveszélyes gáz tárolása és elosztása sem megoldott. Amerikai kutatók új fejlesztése azonban egyszerre oldja meg e két problémát: a hidrogéngázt a felhasználás helyén napenergia segítségével, olcsó vízből állítja elő.

Ma a vegyiparban gyártott hidrogén mennyiségének felét földgázból nyerik, csaknem egyharmadát kőolajból, 18 százalékát kőszénből, és csupán a fennmaradó néhány százalék származik vízből. Pedig a szintézis ez utóbbiból, napenergia felhasználásával, úgynevezett fotoelektrolízissel is megoldható. Ennek során napelemek által megtermelt villamos árammal választják szét alkotóelemeire – oxigénre és hidrogénre – a vizet. Sajnos azonban a ma még csupán laborokban alkalmazott fotoelektrolízises technológiák hatékonysága meglehetősen alacsony, mert a napenergiának maximálisan mindössze 18 százalékát képesek a vízbontásban hasznosítani. A University of Massachusetts vegyészeinek viszont most sikerült 30 százalékosra feltornászniuk ezt az arányt: megoldásuk kulcsa, hogy a napenergia „termikus” hányadát is befogják, azaz napelemeik a napsugarakban rejlő hőenergiát is hasznosítják. A hidrogént így a mintegy 600 Celsius- fokosra hevített vízből nyerik ki.

Mivel az új szintetizáló berendezés az üzemanyagcellával is kombinálható, elérhető, hogy a gázt a felhasználás helyén – akár autókban – termeljék meg, feleslegessé téve a veszélyes szállítást, valamint a máig nehézkes tankolást. A kutatók szerint a technológia akár öt éven belül piacra kerülhet.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik