TRIPPON MARIANN, a CIB Bank elemzője: “Egy év telt el a tavalyi tragikus terrortámadások óta. A nemzetközi részvénypiacok azóta sem tértek magukhoz, és rövid távon nem is számítok egy tartós emelkedő trendre. Nyilvánvaló, hogy ezek az események a magyar gazdaságra és részvénypiacra is negatívan hatottak, ám míg a fejlett piacok részvényindexei az elmúlt egy év alatt értéküknek 20-30 százalékát veszítették el, addig a BUX közel 20 százalékot erősödött. Egy néhány hónapja készült felmérés szerint a nemzetközi intézményi befektetők középtávon átlag feletti növekedési potenciált látnak a közép- és kelet-európai régióban. Mindez új, friss tőke megjelenését eredményezheti a BÉT-en is, ami azt árfolyamokra is jótékonyan hat.”
A pénzintézeteket az első félévben a likviditásbőség jellemezte, erre utalt a hitelnyújtás növekvő összege és a kamatviszonyok változása is. A vállalati hitelek és betétek kamatai egyaránt csökkentek. A pénzintézetek 3,3-3,6 százalékos kamatrésének további csökkenése a magyarországi kockázati viszonyok és inflációs ráta mellett nem valószínű. A lakossági hitelállomány a fogyasztási és ingatlanhitelek kínálatának szélesedésével jelentősen növekedett. A lakossági kamatszintek igen eltérőek az egyes hitelek között, de a csökkenés alapvetően csak a kamat mértékében jelentős, mert a teljes hitelköltség mutatója változatlanul 25 százalék körüli, és nem reagál a kamatok változására.
Az idei jelentős béremelések ellenére is csökkennek a lakossági megtakarítások. A háztartások nettó pénzügyi vagyona július végén 6775 milliárd forint volt. Folytatódott a devizabetétek egész évre jellemző lassú mérséklődése. Erősödő ütemben adósodnak el a háztartások, a hitelállomány 1236 milliárd forint. Jelentős a kereslet a fogyasztási hitelekre, amelyek állománya elérte a 645 milliárdot. Az ingatlankölcsönök egy év alatt megduplázódtak, jelenleg 525 milliárd forintra rúgnak.
A Budapesti Értéktőzsde az elmúlt hónapokban folyamatosan jelezte a tőkepiaci válságot. Az év közepére a tőzsdei forgalom átlagosan 5 milliárd forint alá esett. A magyar lakosságnak becslések szerint mintegy 10 százaléka rendelkezik értékpapírokkal. A második negyedévben a befektetők részvényeinek értéke 333 milliárd forinttal csökkent.
Finances and lending – Indebted households
Increasing credit portfolios and changing interest rates during the first six months of 2002 have all been indications of the high liquidity of financial institutions. Corporate credit and deposit rates have both dropped. However, with domestic risk factors and the inflation rate being as they are, any further decrease of the 3.3-3.6 percent interest margin of financial institutions is unlikely. Thanks to an ever-widening range of consumer and real estate credit programs the credit portfolio of households has undergone significant increase. Various types of household credits have highly different interest rates, and while these, on the one hand, have declined significantly, the total credit cost is still around 25 percent and does not react to the change in interest rates.
Household savings have dropped despite this year’s considerable wage hikes. The net financial assets of households stood at 6775 billion forints at the end of July. The gradual decrease of foreign currency deposits continued. Household debts are increasing at a growing pace, the sum of their compound credit portfolio has reached 1236 billion forints. Consumer credits are in high demand, their portfolio is at 645 billion forints. Real estate loans have doubled over the past year and amount to 525 billion forints.
The Budapest Stock Exchange has issued continuous warnings during the past months of an approaching capital market crisis. By mid-2002, the average volume of stock exchange trade has dropped below 5 billion forints. According to estimates, about 10 percent of the population own securities. During the second quarter, the value of investors’ stock portfolio has suffered 333 billion forints loss.