Gazdaság

Feltámad a gyilkos vírus? – Fenyegető tevehimlő

Bár a himlővírust, úgy tűnik, véglegesen sikerült kiirtani a Földről, néhány kópiáját két szigorúan védett laboratóriumban még mindig őrzik a virológusok.#<# Az egyik ilyen helyszín az orosz Vektor intézet, amelynek kutatói attól tartanak, hogy az elpusztított kórokozó helyét hamarosan újabb vírus tölti be. Brit tudósok szerint a tevehimlő az, amely eséllyel pályázhat a leggyilkosabb kór címére. Feltámad a gyilkos vírus? – Fenyegető tevehimlő 1A londoni Imperial College biológusai elemezték a kétpúpú tevét megbetegítő himlővírus génjeit, s arra a következtetésre jutottak, hogy azokat nem sok különbözteti meg az emberi himlővíruséitól. Bár a négylábú kórokozója az emberre ártalmatlan, kiderült, hogy néhány génmutáció elegendő volna ahhoz, hogy veszedelmes gyilkossá váljon.

A világon ma nagyjából húszmillió teve él, s köztük meglehetősen közönségesnek számít a himlő. A betegség gyakran meg is öli az állatokat, védőoltás egyelőre nem létezik ellene. Mivel a teve háziállat, vírusa könnyen megfertőzhetné az embert, ilyen esetről azonban egyelőre nem tudnak a kutatók – mindez azt jelenti, hogy a fajok közötti határt még nem ugrotta át a tevehimlő.

Kis “segítséggel” azonban ez is megtörténhet – figyelmeztetnek most a londoni kutatók. Irak például 1995-ben elismerte az ENSZ fegyverellenőreinek, hogy katonai laboratóriumokban tevehimlő vírussal is kísérleteztek, ám a küldöttek akkor azt feltételezték, csupán az emberi vírus biztonságosabb alternatívájaként alkalmazták azt kutatásaikban. Ez akkor azt jelentette, hogy Irak talán rendelkezik a humán himlő kórokozóval, amelyet biológiai fegyverként alkalmazna. Az új brit és orosz eredmények alapján azonban lehetséges: maga a tevevírus is potenciális biofegyver.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik