Az AIDS-et okozó HIV vírust a CIA laboratóriumaiban hozták létre – tartja a pletyka#<#; és bár a feltételezésnek semmi köze a valósághoz, ma már bizony megvan a lehetőség arra, hogy a genetikusok mesterséges vírusokat állítsanak elő. A North Carolina University kutatói éppen ezen dolgoznak, céljuk azonban nem gyilkos kórokozók teremtése, hanem olyan vírusok létrehozása, amelyek megkönnyíthetik a génsebészetet, vagyis a DNS szakaszok sejtekbe való beültetését.
A DNS mesterséges szintézise rutinmunka, és az amerikai genetikusok most olyan DNS láncot próbálnak létrehozni, amely képes arra, hogy egy sejt meglévő molekuláris apparátusát felhasználva sokszorosítsa magát, vagyis vírusként viselkedjen. Néhány évvel ezelőtt az Egyesült Államokban újdonságnak számító kutatási munka indult el Minimal Genom Program néven, ennek célja, hogy kiderítsék, hány gén szükséges minimálisan az élethez. Bár a vírusok nem tekinthetők élőlényeknek, a szintetikus kórokozó választ adhat erre a kérdésre. Egy egyszerű vírus genetikai állománya ugyanis mindössze 10 ezer bázisból – DNS építőegységből – áll, és génjeinek jó része olyan fehérjéket kódol, amelyek leginkább két célt szolgálnak: a sejtbe való bejutást és az immunrendszer kijátszását. Éppen ez a két folyamat lehet fontos a génterápia, vagy génmódosítás során, amikor a genetikusok idegen géneket próbálnak bejuttatni a sejtekbe. Erre a célra egyébként már ma is számos vírust használnak, ám ezek sokszor kiszámíthatatlanul működnek; a mesterséges vírusok ezzel szemben könnyebben az adott feladatra szabhatók. Az első teljesen szintetikus génátvételi konstrukció öt éven belül elkészülhet.
Az amerikai kutatókat nem zavarja az a tény, hogy kutatásaik eredményeit esetleg elpusztíthatatlan kórokozók létrehozására is fel lehet használni. Mint mondják, nem valószínű, hogy a ma már létező halálos vírusoknál – például az ebolánál – bárki “tökéletesebbet” gyárthatna.