Évi 100 millió dollárnyi forgalomnövekedést vár a Gazdasági Minisztérium attól, hogy a sármelléki repülőtéren most már naponta 8 órán át önálló vámkezelés működik. A költségvetésnek mindez csak havi 2 millió forintjába kerül. Megszűnik az a korábbi gyakorlat, amely szerint a Balaton Airportra érkező repülőgépeknek három nappal korábban jelezniük kellett a le- és felszállást.
“Szívesen támogat a kormány ilyen kezdeményezéseket” – tudtuk meg Kraft Péter helyettes államtitkártól, aki azt is elmondta, hogy jövőre 28,2 milliárd forintot szeretne fordítani a Gazdasági Minisztérium a turisztika támogatására. Jelentősen bővül a belföldi turizmust ösztönző kampányokra költhető keret, valamint a turisztikai információs rendszer működtetésére és a vállalkozói marketingszemlélet korszerűsítésére fordítható összeg is. A következő évben kiemelt figyelmet kap a közbiztonság javítása és a külföldi turisták megfelelő tájékoztatása, valamint a szakmai oktatás színvonalának fejlesztése. A Magyar Vendéglátók Ipartestületének legutóbbi ülésén Kraft Péter közölte: a célelőirányzat szerint 24 milliárd forintot a költségvetés biztosítana, a fennmaradó 4 milliárdot pedig a vállalkozások befizetéseiből fedeznék. Mint az ülésen kiderült, az idegenforgalmi szakma szerint több olyan probléma is van, amelynek megoldásához a kormány segítségét kérik. Szükség lenne egy olyan bankra, amely kiemelten foglalkozna a vendéglátó-ipari vállalkozásokkal, azok hitelezésével, mert a szezon előtti nagyobb beruházásokhoz nehéz tőkét szerezni. A balatoni szezon egyre rövidebb, jelenleg 3-4 hetes; a tó körüli infrastruktúra jobb kihasználását jelentené, ha tavasszal és ősszel konferencia- és továbbképző központként üzemelnének az üdülők és a szállodák. A Balatonnal kapcsolatban szükség lenne egy egyöntetűen használatos image kialakítására is.
A nyugati régió problémái közé tartozik, hogy a soproni határátkelőhelyen a személygépkocsi-forgalom lassú, az osztrák vendégek gyakran visszafordulnak. Nem halogatható a rendőrség “turistabaráttá” tétele sem. A helyettes államtitkár biztosította a szakma képviselőit arról, hogy a belföldi turizmust továbbra is kiemelten támogatják, így várhatóan az – önálló keresettel nem rendelkezőknek szánt – üdülési csekk idei fejenként 20 ezer forintos keretét jövőre 30-40 ezer forintra emelik. –