Az Egyesült Államokban működő Eli Lilly and Company 1991-ben alapított meg itteni leányvállalatát, a Lilly Hungária Kft.-t. A társaság és a hazai gyógyszergyártásban jól ismert Human Rt. 1994-ben egy közös vállalat alapításával kívánta még szorosabbá tenni évek óta tartó, intenzív üzleti kapcsolatait. Az általuk létrehozott Praxico Kft. profiljában a Lilly nemzetközi kutatási, fejlesztési és forgalmazási tapasztalatai ötvöződnek a Human helyi gyógyszergyártási hagyományaival, illetve a két cég munkatársainak magas szakképzettségével. A lépés praktikus oka az volt, hogy a Lilly termékeinek magyarországi törzskönyvezéséhez és ártámogatásának megszerzéséhez szükséges, több évig tartó engedélyezési procedúra jelentősen lerövidíthető, amennyiben az egy önálló hazai vállalaton keresztül történik. A Praxico jogi önállósága mögött azonban szoros pénzügyi függés áll: a Human adja a technikai feltételeket, az alaptőke és az igazgatótanács felét, míg a K+F hátteret és az úgynevezett anyafunkciók egy részét (az orvosi, személyzeti és gazdasági feladatokat) a Lilly látja el. Gödöllőn mindössze húszan dolgoznak – fele-fele részben gyártással, illetve értékesítéssel foglalkozva.
Az üzemben jelenleg három gyógyszert gyártanak. Kérdésünkre, hogy például miért van szükség egyazon készítmény két név alatti forgalmazására, Eberhard Ludewigs, a Lilly Hungária és egyben a Praxico ügyvezetője elmondta: ez a generikus gyógyszerek gyártóival szembeni versenyképesség növelésének, és a piaci jelenlét bővítésének hatásos eszköze. Sőt, amennyiben jól választják meg a helyi változatok alapjául szolgáló készítményeket, akkor azok hazai előállításának költsége, így ára is alacsonyabb lehet, mint az összetételben azzal teljesen megegyező, eredeti terméké.
A fertőző és daganatos betegségek, a szív- és érrendszeri megbetegedések, idegrendszeri problémák, cukorbetegségek kezelésére alkalmas gyógyszerek gyártásával foglalkozó Lilly – leányvállalatai révén – a térség minden országában jelen van. Közép- és Kelet-Európában azonban a Praxicóhoz hasonló, helyi céggel közösen alapított vállalkozása csak itt van. E kitüntetett figyelmet hazánk a gyógyszeriparának hagyományaival, valamint az ágazati dolgozók szakmai képzettségének magas színvonalával érdemelte ki. A magyar orvosok részt vesznek a legtöbb fejlesztés alatt álló, innovatív Lilly-termék klinikai vizsgálataiban, s a kutatásokban is.
A cég egy világot behálózó kutatás-fejlesztési hálózat kiépítésére törekszik, s ezért minden érdekeltségi körébe tartozó országban jelentős összegeket költ ilyen célokra. Az anyavállalat 1996-ban például éves bevételének mintegy 16 százalékát kitevő összeget, csaknem 1,2 milliárd dollárt fordított kutatás-fejlesztésre (ez a tétel meghaladja a magyar lakosság éves gyógyszerkiadásait). A hazai kutatások finanszírozásához a Lilly több mint 700 millió forinttal járult hozzá 1991 és 1995 között.
Eberhard Ludewigs, 42 éves, a Hannoveri Egyetemen szerzett közgazdasági diplomát 1981-ben. Pályafutását a Siemens pénzügyi osztályán kezdte, a következő évben azonban már a Lilly németországi leányvállalatánál volt pénzügyi elemző. Innen 1987-ben átkerült az Eli Lilly and Company amerikai központjába, két év múlva pedig az anyavállalat közép- és kelet-európai részlegének pénzügyi igazgatójává nevezték ki. Miután 1992-ben – a térségi leányvállalatok megalakulását követően – a bécsi központ megszűnt, a közép- és kelet-európai, közel-keleti és afrikai leányvállalatok tevékenységét koordináló svájci Lilly központ gazdasági feladatait bízták rá. 1994-től a norvégiai Lilly ügyvezető igazgatói feladatai várták. A Lilly Hungária Kft. és a Praxico Kft. ügyvezető igazgatói székét 1997 januárjában foglalta el.