Az utóbbi időszakban megszokott fix kamatozású kötvények túlsúlyát mérsékelve az Államadósság Kezelő Központ október közepétől várhatóan rendszeresen kínál értékesítésre inflációhoz kötött változó kamatozású papírokat.
Tavaly két ízben bocsátott ki a Pénzügyminisztérium a fogyasztói árindexhez kötött kamatozású kötvényt, de az akkori hozamemelkedési várakozások, illetve a kamatszint alakulásának bizonytalansága miatt csupán 3-3 milliárd forint értékben találtak gazdára ezek a papírok. (A kétéves futamidejű 1997/O-t 1995. május 17-én bocsátották ki, a kötvény kamata két százalékponttal haladja meg az évenkénti kamatfizetést megelőző 12 hónap fogyasztói árindexét. Az 1995. augusztus 25-én kibocsátott ötéves lejáratú 2000/C kamatmegállapításánál az elmúlt 12 havi infláció az alapja a következő 12 hónapra érvényes kamatnak. A kamatprémium nagysága 3,5 százalék.)
Az október 10-i aukción debütáló, hétéves futamidejű 2003/F évente fizet kamatot, de a kamat félévente változik. A számítás alapja a megelőző 12 havi fogyasztói árindex, amit a kibocsátó 3 százalékpontos kamatprémiummal fejel meg. Mivel a fogyasztói árindex alakulását illető becslések alapján a következő években a befektetők fokozatosan mérséklődő inflációval számolhatnak, az elmúlt 12 hónap inflációját meghaladó kamatozású kötvény reálkamata ebben az időszakban magasabb lesz három százalékpontnál. Amennyiben viszont az infláció trendje megfordul, a reálkamat jóval három százalék alá csökkenhet.
A jövő csütörtöki árverésen a kibocsátás tervezett összege 7 milliárd forint. A 2003/F mellett a kétéves futamidejű, fix kamatozású 1998/K-ra is tehetnek ajánlatokat a befektetők, ahol a november végén 20 milliárd forint értékben lejáró 1996/K tulajdonosai lecserélhetik a kötvényeiket.
Az elképzelések szerint aukciókon és jegyzés keretében mintegy 50 milliárd forintnyi 2003/F-et hoz forgalomba a jövő év közepéig a kibocsátó (ebből az idén 15 milliárd forintnyit). Ha a kibocsátások sikeresek lesznek, a későbbiekben hasonló kondíciójú, de már új sorozatú kötvény kerül terítékre. Bár a változó kamatozású kötvények általában kevésbé keresettek a másodlagos piacon, az elsődleges forgalmazók erre a papírra is naponta jegyeznek vételi és eladási árat, tehát ez a kötvény is bármikor értékesíthető a futamidő vége előtt.
Az 2003/F indulókamata az első fél évben 25,9 százalék, ami kimondottan kedvezőnek tűnik a 23-23,5 százalék közötti két-hároméves futamidejű fix kamatozású kötvényekhez képest. Ha az infláció mérséklődésének üteme a várakozásoknak megfelelően lelassul, s nemzeti valutánk idén augusztustól jövő augusztusig 19-20 százalékot meghaladó mértékben veszít vásárlóértékéből, az indulókamatot és a következő félévekre becsülhető 24, illetve 22,5 százalék körüli kamatot szem előtt tartva az inflációs kötvény vásárlása és másfél évig megtartása kedvezőbbnek tűnik, mint ha fix kamatozású társait választanánk. Ha viszont a 12 havi infláció mértékét sikerül 19 százalék alá szorítani jövő augusztusig, már ez alatt a másfél év alatt is a fix kamatozású papírokat vásárlók járnak jobban, mivel a lejárat vége előtt tisztes árfolyamnyereséggel szabadulhatnak meg papírjaiktól, illetve a hátralevő futamidő alatt három százalékpontnál lényegesen magasabb reálkamatot érhetnek el. Az ezt követő másfél évre viszont a befektetők már inkább csak megérzéseire hagyatkozhatnak, ezért annak javasolt a hároméves futamidejű fix kamatozású kötvény vásárlása, aki hisz a pénzügyi kormányzat fáradozásainak sikerében, mivel az a futamidő második felében várhatóan lényegesen magasabb reálhozammal jutalmazza meg a papírok tulajdonosait, mint az inflációs kötvény. A kockázatot kerülők számára viszont kimondottan kedvező konstrukciónak tűnik a 2003/F.