„Nem tudtam, mért vagyok állandóan kimerült”
„Egyik nap megszólított egy idegen férfi a villamoson, hogy egy olyan szép nő, mint én, mitől szomorú ennyire. Pedig egyáltalán nem voltam lehangolt, egyszerűen csak rettenetesen fáradt voltam” – kezdi történetét a 26 éves Zita. „Ez után gondolkoztam el azon, hogy tulajdonképpen már régóta eléggé kimerült vagyok, és hiába igyekeztem minél inkább kímélni magam, egyszerűen nem kapok erőre. Sokat fájt a fejem, néha szédültem is, de nem gondoltam semmi komolyra. A munkahelyemen akkoriban nagy volt a hajtás, az év elején sokat betegeskedtem, de átmenetinek véltem a dolgot. Az idegen pasas kérdése viszont elgondolkodtatott, ezért felkerestem a háziorvosomat, aki vérvételre küldött. A vérképemből világosan látszott, hogy mi hiányzik nekem valójában: a nagy, vörös húsokban és ízletes belsőségekben található vas” – idézi fel Zita.
Bajt jelezhet a tartós fáradtság
A tartós kimerültség a vashiány egyik jellemző tünete, de más betegségekre is utalhat. Ilyen egyebek mellett a depresszió, a pajzsmirigy-alulműködés, a szénhidrát-anyagcsere zavarai, mint a diabétesz vagy az inzulinrezisztencia, a szív- és érrendszeri betegségek, az éppen zajló, lázzal járó fertőzések vagy az alvási apnoe (azaz légzéskimaradás). Kimerültség, fejfájás esetén gondoljunk arra is, hogy ittunk-e aznap elegendő folyadékot – a koncentrációt ugyanis a dehidratáltság is csökkentheti.
Vashiány: ezek lehetnek a szövődmények
Vashiányos állapotban a vér kevesebb oxigént szállít, így az agyunkba is kevesebb jut belőle. Emiatt érezhetjük az elhúzódó, ólmos fáradtságot és a vele járó, változatos tüneteket: a fejfájást, az ajkak berepedezését, a hajhullást. Romolhat a hallásunk, érezhetünk légszomjat vagy kívánósságot, és furcsa zúzódásokat is felfedezhetünk magunkon. Gyengül az immunrendszer, így fogékonyabbá válunk a fertőzésekre. A vashiány legsúlyosabb szövődménye a vashiányos vérszegénység, amely akár az életet veszélyeztető állapottá is súlyosbodhat.
Ilyenkor alakulhat ki vashiány
A szervezetünk előállítani nem, csak raktározni tudja a vasat. A felnőttek átlagosan napi 1-2 mg vasat veszítenek a hajhullással, körömvágással, verítékkel vagy a székletürítéssel. Vashiány olyankor alakul ki, ha túl kevés vasat viszünk be (például szélsőséges diétát tartunk), ha valami miatt megnövekszik a vasigényünk (ilyen a versenysport, a várandósság vagy a szoptatás időszaka), ha valami folytán túl sok vasat veszítünk (erős menzesz, orvosi beavatkozás vagy rendszeres vérzéssel járó betegség miatt), esetleg a vas felszívódása akadályozott (egyes étel- vagy italösszetevők, gyógyszerek vagy akár gluténérzékenység miatt).
Segített a Maltofer rágótabletta
„A diagnózis után eldöntöttem, hogy felhagyok a szigorúan húsmentes diétámmal, és a kávéfogyasztásomat is csökkentem, ugyanis a csersav akadályozza a vasfelszívódást. Egyik barátnőm tanácsolta, hogy mindezek mellé kezdjem el szedni a Maltofer rágótablettát, hogy mihamarabb helyre hozzam a vasszintemet. A Maltofer rágótabletta hazánkban a vezető, recept nélkül kapható vaspótló gyógyszer* vashiány megelőzésére, kezelésére. 100 mg elemi vasat tartalmaz, és nyugodtan szedhetem az étkezéssel egyidőben, mert nem lép reakcióba a leggyakoribb étel- és italösszetevőkkel, és C-vitamin nélkül is jól hasznosul. Ráadásul a kellemes, csokoládéízű tablettából szabályozottan szívódik fel a vas, és a vashiány mértékétől függően tölti fel a vasraktárakat. Szedése ritkábban okoz gyomor- és bélpanaszokat, mint más típusú vaspótlók. A következő vizsgálaton már lényegesen jobb volt a vérképem, és az energiaszintem is egészen más. Most már nem azért szólítanak meg a pasik, hogy megkérdezzék, miért vagyok olyan szomorú” – zárja történetét huncut mosollyal Zita.
*IQVIA OLA Pharmacy Sell-in adatok alapján, a Maltofer rágótabletták együttes eladásait tekintve az OTC vaspótlók (04F2) csoportban, a 2022. január – 2023. március időszakban
Vény nélkül kapható vas(III)-komplex-tartalmú gyógyszer
Fotó: Phytotec Hungária Bt.