Itt a vacak idő, ami megannyi kellemetlenséggel jár, melyek egyike a megeredő orrnedv. Elég csak a hidegben felszállni egy fülledtebb levegőjű buszra, és máris megindul, aminek nem kellene. De mi van akkor, ha olyan tömött a járat, hogy megmozdulni sem lehet, nemhogy orrot fújni? Főleg úgy, hogy mivel koronavírus-járvány van, a tömegközlekedési eszközökön eleve kötelező a maszkviselés!
Itt gyorsan szögezzük is, mennyire fontos, hogy helyesen hordjuk a maszkot! Sajnos rendszeresen látni, hogy vannak, akik – nagyon helytelenül! – az orrukat nem takarják el, mert szerintük az is elég, ha a szájuk előtt van védőmaszk. Holott ez nem elég! Semmi értelme így hordani a maszkot: nem elég, hogy belélegezzük a kórokozókat és aeroszolrészecskéket, de a vírushordozók is könnyedén terjeszthetik a felső légutaikból a fertőzést.
Állítólag a legtöbb felnőtt nem fúj helyesen orrot
Ha gyorsan lehúzzuk egy kicsit a maszkot és kifújjuk az orrunkat, az még nem jelent szabálysértést. A lényeg tehát a gyorsaság, illetve az, hogy halkan tegyük. Az orrfújással „békeidőben” nincs semmi baj, a szipogás, szörcsögés, krákogás, harákolás viszont illetlenségnek számít. Az orrfújást végezzük minél kisebb feltűnéssel, halkan és minél gyorsabban, ezt tanácsolja nekünk Görög Ibolya Protokoll – az életem című könyvében is.
Zsepitörténelem
Hosszan sorolhatnánk, mi mindenre használja az ember a zsebkendőt azon túl, hogy alaposan megtörli benne az orrát. A zsebkendő onnantól fogva kíséri életünket, hogy az édesanyánk először letörölte vele az állunkat etetés után. De zsebkendővel kötik be az óvatlan gyermek elvágott ujját is. Ezzel itatjuk fel a meghatottság könnyeit a Szerelmünk lapjai végén a moziban, akárcsak a menyasszony vagy az örömszülők egy esküvő emelkedett pillanataiban. Lengethetjük a vonat után, emlékbe adhatjuk hosszú elválás előtt, leejthetjük “véletlenül” és felvehetjük készakarva.
A 30-as években jelent meg a díszes zsebkendők praktikus vetélytársa, a papír zsebkendő, amely elsősorban higiéniai célokat szolgált. Népszerűségét annak köszönhette akkor is és ma is, hogy eldobható. Vele párhuzamosan azonban még a hatvanas évekig a textilzsebkendő is népszerű maradt. Utána sokáig egyeduralkodó pozícióra tett szert a papír verzió, és csak most, a 21. század elején kezd ismét visszatérni a divatba és a szokásba a kellemes, hasznos, de főleg látványos, textilből készülő kiegészítő.
Egy szó, mint száz, maszkot használva is figyelni kell az illemre, ha pedig textilmaszkot használunk, akkor azt bizony minden nap ki kell mosni.