Élet-Stílus

Hogyan érdemes télen felébredni, ha keveset tudunk aludni?

Getty Images
Getty Images
A téli hónapokban sokan tapasztalhatják magukon azt, hogy nehezebben ébrednek fel, mint nyáron, ennek leginkább az az oka, hogy ilyenkor hamarabb kelünk, mint maga a Nap. Sötétben, szürkeségben kell felkelnünk a hétköznapokon, nem csoda hát, ha azt érezzük, soha nem akarjuk elhagyni a meleg takarót és az ágyunkat.

Mindennek rendkívül egyszerű az élettani magyarázata: az alvást segítő melatonin hormon sötétben termelődik, és ez nehezíti meg az ágyból való kikászálódást a téli reggeleken. A melatonint a sötétség hormonjának is mondják, termelését – mely a fény és sötétség változásaira reagál – a hipotalamusz irányítja az agyban. A téli hónapokban a nap 24 órájából több időt töltünk sötétben, mint nyáron, így több melatonin van a szervezetünkben. Emiatt lehetünk fáradtabbak, kialvatlanabbak az „r-betűs” hónapokban.

A melatonin működése az A-vitaminhoz kapcsolódik, így a könnyebb reggeli ébredésért leginkább azzal tudunk tenni, hogy télen is komplex vitaminokkal támogatjuk a szervezetünket. A napsütés mennyiségét sajnos nem tudjuk befolyásolni, de a visszafogottabb fényviszonyok is segíthetnek abban, hogy télen is frissnek érezzük magunkat. Előnyös lehet ébredés után egy-két órával a szabadban végzett testmozgás, akár már az is, hogy ha elmegyünk bevásárolni, vagy kutyát sétáltatni. A reggeli rutinba mindenképpen célszerű beépítenünk azt, hogy kültéri fényviszonyokkal találkozzunk. A hideg szél, a tartósan 2-5-10 fok körüli hőmérséklet csak segít teljesen felébrednünk.

A fényterápia, azaz a hiányzó napfény mesterséges „pótlása” is hatásos lehet, mivel javíthatja az agyunk téli reggelekhez való alkalmazkodását. Okoseszközök kaphatók már erre, használhatunk például természetes fénnyel kombinált ébresztőórát is. Ezek megkönnyíthetik számunkra az álom és az ébrenlét közti átmenetet a téli hónapokban. Emellett célszerű egy bizonyos rutint kialakítanunk az esti lefekvéshez kapcsolódóan. Ezt szertartásszerűen gyakoroljuk legalább két hétig, minden este ugyanabban a sorrendben elvégezve az esti tevékenységeinket: fogmosás, pisilés, tusolás, átöltözés, olvasás, filmnézés. Nemcsak ugyanúgy, hanem ugyanabban az időben is tegyünk mindent, így könnyebben megy majd az elalvás is.

Ha valakinek nehézséget okoz az alvás, érdemes kipróbálnia az autogén tréninget vagy akár másfajta relaxációt, ami szintén hozzásegítheti az ellazuláshoz és a pihenéshez.

Az ágyunk a pihenés, testi és lelki megújulás helye, ám az életünk, a bennünket építő, gazdagító élményeink terepe teljesen más. Nagyon fontos, hogy télen se hanyagoljuk el ezt az éltető teret, ezért érdemes tudatosan törekednünk arra, hogy reggel könnyebb legyen kimásznunk az ágyból. Támogassuk bátran a testünket, ha úgy érezzük, igény van rá!

Hirdetés

Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte

A Sedacur forte a valeriana, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer napközben oldja a feszültséget, éjjel pedig altat. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. Már nagyobb, 60 szemes kiszerelésben is elérhető.

Vény nélkül kapható gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik