Élet-Stílus

A „gyerekcsinálás” legfontosabb mellékszereplője – a prosztata

Merevedési zavarok, gyakori vizelési inger, daganatos megbetegedés, végbélen keresztül végzett vizsgálat – felszínes ismereteink alapján a prosztata ma a férfiak rémálma. Közben pedig elhomályosodik, mire is való ez a szerv, mennyire fontos feladata van.

A prosztata, vagy dülmirigy egy körülbelül szelídgesztenye méretű és formájú, 20-25 grammos szerv. A húgyhólyag alatt, a végbél előtt helyezkedik el, közvetlenül a hímvessző gyökerénél. Úgy öleli körül a hólyagból kivezető húgyvezetéket, mint egy gombóc fagyi a közepébe szúrt ostyarudat.

A nőknek is van, de nem ugyanaz

A férfiak belső nemi szerveihez tartozó nemi mirigyről van szó, amiből logikusan az következne, hogy a nőknek nincs prosztatájuk, pedig úgy tűnik, mégis van. Olyasféle kérdés ez, mint hogy bolygónak tekintjük-e a Plutót vagy sem. Ezt a tudósok majd megvitatják, mindenesetre a nők húgycsöve mellett elhelyezkedő, úgynevezett

Skene-féle mirigyeket 2002-ben, még ha ez máig sem teljesen elfogadott, „női prosztatának” nevezték el.

Felépítésük a férfi dülmirigyéhez hasonló, de jóval kisebbek, és egyelőre a szerepük sem teljesen tisztázott, de feltételezhetően közük van a női orgazmus során képződött folyadék termeléséhez. A nőknek viszont, és ebben legalább szerencsések, nem kell a férfiakéhoz hasonló „prosztataproblémákkal” számolniuk. Térjünk is vissza a férfiakhoz, lássuk mire való a prosztata!

Segíti a spermiumokat

A mirigyek legfőbb feladata a nyúlós, tejszerű, enzimeket, citromsavat és cinket tartalmazó váladék termelése, amely a magömléskor távozó váladék, az ondó elengedhetetlen összetevője.

Ne térjünk most ki a szexuális aktus részletezésére, a lényeg, hogy közösüléskor egy bizonyos ponton a fizikai ingerek hatására az ondóhólyagok ritmikusan összehúzódnak, és kilövellik magukból a váladékkal kevert spermiumokat. Az ondósejtek a prosztatán keresztül jutnak a húgycsőbe, miközben keverednek a dülmirigy termelte anyaggal, így együtt alkotják a férfi ejakulátumot, vagyis a hímvesszőn át távozó ondót.

A prosztata által termelt váladék segít legyőzni a hüvely savasságát, illetve végig megfelelő környezetet biztosít a spermiumok számára, serkenti és elősegíti a mozgásukat. Az emberi faj szaporodásának szempontjából tehát a férfiak prosztatája rendkívül fontos „mellékszereplő”, hiszen a feladata a fogantatás biztosítása.

Problémákat okozhat

A prosztata elhelyezkedése tehát nem véletlen, ám pont amiatt okozhat nagyon kellemetlen problémákat, mert ennyire szoros kapcsolatban áll a húgyvezetékkel. A prosztatát érintő betegségek általában a szerv megnagyobbodásával járnak, így ezeknek a tünetei is hasonlóak: gyakori, főleg éjjel jelentkező vizelési inger, vizeletürítési nehézségek, csípő, égető érzés vizelés közben, illetve ha csak gyengén, csepegve jön az, aminek jönnie kell.

A megnagyobbodott prosztata okozhat pl. impotenciát, illetve úgynevezett retrográd ejakulációt, amikor az ondó visszafelé, a húgyhólyagba ürül – utóbbi egyik tünete, hogy az orgazmus utáni vizelet a benne lévő spermától zavarossá válik.

Nyilván nem kell egyből a legrosszabbra gondolni, hiszen a háttérben a test valamely pontjáról lehúzódó gyulladás vagy a prosztata jóindulatú megnagyobbodása is állhat. Előbbi bármely életkorban előfordulhat, utóbbi esélye a korral növekszik: minden harmadik, 50. évét betöltött férfit érint.

A harmadik lehetőség viszont a prosztatarák, vagyis a szerv rosszindulatú, daganatos megbetegedése. Gyakori, férfiak körében a tüdő- és vastagbélrák után a harmadik leggyakoribb ráktípus. Hatvanéves kor alatt viszont ritkán jelentkezik, de sajnos sokáig tünetmentes marad. Ezért nagyon fontos a 45-50 éves kortól ajánlott rendszeres szűrővizsgálat.

Szponzorált tartalom

A cikk a Phytotec Hungária támogatásával készült.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik