Nagy felzúdulást váltott ki Kínában egy, a nőket a hagyományos nemi szerep elfogadására tanító iskola, miután az oktatásokról készült rejtett kamerás felvételek terjedni kezdtek a helyi közösségi oldalakon. A kínai kormány hamar reagált. Pár nappal a Pear Video által közzétett felvétel megjelenése után már be is zárták a Fushun városában működő iskolát, ahol arra tanították a nőket, hogy teljes egészében vessék alá magukat a férfiak (apák, férjek és fiúgyermekek) akaratának.
Az oktatáson részt vett nőknek minden reggel fél ötkor kellett kelniük, majd ezután nyolc órán át folyamatosan házimunkát végeztek: térden csúszva takarították a padlót, puszta kézzel a vécét, és emellett főztek, miközben az oktatók minden lépésüket figyelték. Mert a nőknek az iskola szerint ez a feladatuk, nem pedig a karrierépítés.
Térden csúszva
Egy „jól viselkedő nőnek” nem szabad teljes állásban dolgozni, mert a „sikeres karriert építő nők csúnya véget érnek” – mondta az egyik oktató. Egy másik pedig közölte a résztvevőkkel, hogy a nőknek a társadalmi ranglétra alján kell maradniuk, és nem szabad feljebb lépniük. Ez az oktató a Sixth Tone cikke szerint egyébként éppen egy nő volt, aki úgy beszélt erről, hogy közben térden csúszva mutatta be, hogyan kell rendesen feltakarítani a padlót.
A feleségeknek az oktatók szerint teljes tiszteletet kell tanúsítaniuk a család férfitagjai felé.
Bármit is mond a férjem, rögtön azt válaszolom, hogy igen, rendben, azonnal
– közölte az egyik tanár. A vitatkozás lehetősége teljesen kizárt, ha leszidják őket, akkor a nők nem szólhatnak vissza, és még azt is tűrniük kell, ha a férj megveri őket.
Az iskolában még azt is kijelentették, hogy a halált kockáztatják azok a nők, akik háromnál több férfival létesítenek nemi kapcsolatot. A harmadik után ugyanis a sperma mérgezővé válik, és megölheti a túl sok férfival összefekvő nőt.
Közben az oktatók folyamatosan azt ismételgették, hogy a nők legfőbb feladata a szülés
– mondta el egy 47 éves nő a South China Morning Postnak. Szerinte rosszabbul bántak vele, mintha rab lett volna egy börtönben.
Az iskolát egy hagyományos értékeket népszerűsítő alapítvány üzemeltette, amit a Post cikke szerint 2011-ben alapított egy elítélt gyilkos, Kang Csin-seng. A férfi állítása szerint a börtönben ismerkedett meg a tradicionális kínai értékrendszerrel, és szabadulás óta küldetésének tartja azok népszerűsítését.
Szocialista értékek a hagyományok ellen
A helyi oktatásügyi kormányzati szerv a videók elterjedése után bezárta a közlésük szerint illegálisan működő iskolát, ahol jelentésük szerint a „szocialista alapértékekkel ellentétes” oktatás folyt. Közben a hivatalos kínai állami média is kikelt az iskola ellen: a kínai kormány szócsövének tekintett Global Times „abszurd butaságnak” nevezte a kurzust, közölve, hogy Kínának a nemi egyenlőséget kell hirdetnie, mert az hozzájárult „Kína rendkívüli fejlődéséhez”.
A kommunista hatalomátvétel után az új vezetés egyik első és legfontosabb lépése volt a női egyenjogúság kihirdetése és támogatása, miután Mao Ce-tung teljesen érthetetlennek tartotta, hogy az ország lakosságának fele nem dolgozik, és nem vesz részt a termelésben. A kínai statisztikai hivatal adatai szerint 2015-ben már az iskoláskorú lányok 99,88 százaléka járt iskolába, a felsőoktatásban nagyjából ugyanannyi nő veszt részt, mint férfi, és a dolgozó emberek 43 százaléka nő volt. És bár a politikai életben még mindig nem engedik a nőket a hatalom közelébe, a kínai cégek felső vezetői között már sok nőt találni, különösen a tech cégeknél.
Azonban – ahogy a Global Times fogalmazott – Kínának még van hova fejlődnie a női egyenjogúság társadalmi elfogadottságában, ugyanis több példa is azt mutatja, hogy sokan vannak, akik nosztalgiával tekintenek vissza a régi időkre, amikor a nők még teljesen alávetett szerepet játszottak. Különösen azok a férfiak, akik nem találnak maguknak feleséget, amiben a születésekben megjelenő nemi aránytalanságok is szerepet játszhatnak.
Idén tavasszal például egy női előadó okozott botrányt, amikor egy főiskolások előtt elmondott beszédében kijelentette, hogy „a nő legjobb hozománya a szüzessége”, arra biztatva a női hallgatókat, hogy tartózkodjanak a házasság előtti szextől. Az előadásról készült videó elterjedése után több más felvétel is felkerült a kínai internetre, amin Ding Hszuan, a kínai hagyományok szakértője egyebek mellett kijelentette:
- A nőknek tűrniük kell a családon belüli erőszakot, mert „minél több verést kap egy nő, annál kevesebbszer lesz beteg”.
- Szerinte „nincsen különbség egy prostituált, és egy házasság előtt szexelő nő között”.
- „A közvetítő részvétele nélkül kötött házasság szégyent hoz az ősökre”.
- A ruhaválasztásnál nem szabad túl sok bőrt szabadon hagyni, mert az „nemcsak pletykálkodásra ad okot, hanem betegségeket, szerencsétlenséget és pénzügyi romlást okoz, valamint a szüzesség elvesztését”.
- A váláshoz folyamodó nők pedig szerinte „nem voltak elég engedelmesek”.
Kínában az elmúlt évtizedben több olyan magániskola kezdett el működni, ahol a hagyományos értékrendszert tanítják a nőknek. Nem az állam által is támogatott egyenjogúságot oktatják, hanem a konfucianizmus erkölcsi tanításait, ami előírja a nőknek, hogy kötelességük szót fogadni apjuknak, férjüknek és fiúgyermekeiknek.
Egy ilyen iskolába járt a húszéves Juanjuan, aki a Timesnak elmondta, azt tanították nekik, hogy „a nők nem lehetnek túl erősek és függetlenek”, és alá kell vetniük magukat a férfiaknak, akik „a nők támaszai”. Valamint azt, hogy „a baj elkerülése érdekében a nőknek nem szabad túl sokszor elmondaniuk a véleményüket”. A nő beszámolója szerint a smink is tiltott volt csakúgy, mint a kihívó öltözékek, mert azok csak a férfiak elcsábítására jók.
Kiemelt képünk illusztráció: Getty Images/Guang Niu