És te tudod már, mitől lehet a legjobban felpörgetni magad 2016-ban a Szigeten? Mit hallok? Kokain?! Hagyjuk már, ez nem az Amerikai pszichó! Herbál? Na zsugorodjál innen, azt max a fogalmatlan kistáskák szívják! Fű, bélyeg, MDMA? Most ez komoly?
Na jó, látom, nem vagy képben, akkor elárulom:
2016 menő cucca
és ez most nem valami utcasarki fantázianév, hanem egészen konkrétan értem, azaz úgy, hogy
Mutatom, ide nézz!
Meg ide!
A sátor tökéletes helyen, a bejárattól nem messze, az A38 sátorhoz közel van, és szerencsére nem olyan feltűnő, hogy minden idióta be akarjon jönni trollkodni. Nem, ide csak az jön, aki…
…pontosan tudja, mennyire pörgeti az embert akár egy nagyszínpados ugrálás után is a stratégiai gondolkodás, a tiszta intellektus megmérettetése és a pszichológiai hadviselés!
Indiában “találták fel” ugyan, az eredeti, csaturanga nevű játék a maihoz hasonló, bonyolultabb formája a perzsáknak hála arab közvetítéssel került Európába a második évezred elején. 1497-ben már szakkönyvet adtak ki róla, 1550-ben alakult meg az első sakk-klub.
Azóta sporttá vált és úgy tartják számon, mint az okos emberek játékát, nem véletlenül: a sakkhoz elsősorban nem memória, a történelem és a fontos mérkőzések ismerete kell, hanem mintafelismerés, a lépések lehetséges kimeneteleinek rendszerezése, az ellenfél reakciójának megtippelése.
Naná, hogy az elmúlt évtizedek mesterségesintelligencia-törekvéseit is a sakk segítségével lehet letesztelni: a szabályok egyértelműek és végesek, aki azonban sakkozik, az élete végéig tanulja a sportot. Ahogy a játékfejlesztők bibliája mondja:
Easy to learn, hard to master.
Éppen ezért, bár a sakkfélistenekre sokan szemüveges geekként gondolnak, sokan közülük nagyobb főnökök, mint Pintér Sándor és Habony Árpád együttvéve, azaz pontosan tudják, hol van ellenfelük gyenge pontja és hogy kell kibillenteni a koncentrációból.
1972-ben, a világbajnokság kellős közepén például Bobby Fischer kiverte a hisztit, mert állítása szerint zavarták a tévékamerák, kész volt otthagyni az egészet, még Henry Kissinger is hiába könyörgött neki telefonon. Az akkor 2-0-ra vezető Borisz Szpasszkij nagyvonalúan belement, hogy egy kis szobában folytassák, kamerák nélkül. 21 játszma után Fischer világbajnokként jött ki, miután az orosz kitelefonált, hogy nem bírja, feladja.
2006-ban Veszelin Topalov azért kezdett nyilvánosan balhézni, mert szerinte ellenfele, Vlagyimir Kramnyik
ahol ki tudja, mi történik. Sikerült elérnie, hogy Kramnyik csak a mindenki által használt vécét használhassa, és ne a számára elkülönítettet. Így is Kramnyik nyert, rájátszás után.
Te például hagynád nyerni ezt a lányt?
Igen? Rossz válasz! A partnere sem hagyta – nagyon helyesen.
A sakk kíméletlen, precíz, kimerítő sport, ahol nincs mese. Ha sörözöl – halott vagy.
Egyúttal azonban ez az egyetlen sport, ahol a legkeményebb, idegtépő küzdelem után is tuti, hogy a legjobb haverokként váltok el.
A sakksátor egyébként sötétedés után sajnos bezár – és most nézd meg, mi marad, ha nincs sakk! Nihilizmus! Izoláció! Alkhoholizmus! Párkapcsolati válság!