Élet-Stílus

Vírus és baktérium is okozhat rákot

A kutatások szerint világszinten minden hatodik rákos megbetegedés mögött valamilyen vírusos vagy bakteriális fertőzés áll.

A rák természetesen nem fertőző betegség, mint például az influenza, ezért nem is beszélünk a rák kialakulásának kockázatáról akkor, ha egy daganatos beteg vérével vagy más testnedvével érintkezünk. Azonban a rizikó mégis ott van, mert bizonyos kórokozók segíthetik a rákos sejtek kialakulását, és ha a beteg ezt adja át nekünk, máris más a helyzet.

A szegény, harmadik világbeli országokban ez az arány magasabb, és leginkább a máj, a gyomor és a méhnyak a legveszélyeztetettebb szervek. Az orvosok ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy ezek a fertőzések sosem önmagukban okoznak rákot, a szervezetet sok más hatás éri, míg egy daganat kialakul. Ráadásul az esetek túlnyomó többségében évtizedek telnek el a fertőzés után.


Kép forrása: Thinkstock

Gyomorrák

Németországban 2014-ben mintegy kilencezer férfinél, és hatezer nőnél diagnosztizáltak gyomorrákot. Az egyik legelterjedtebb kórokozó a Helicobacter pylori nevű, az emberi gyomorban és bélrendszerben megtalálható baktérium. Ez az emberiség ötven százalékában jelen van, a legtöbben azonban egy életen keresztül nem is tudnak róla, és nem is érzik a jelenlétét.

Szeretne még többet megtudni? Olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán!

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik