A légúti fertőzések túlnyomó többségét vírusok okozzák, melyek közül leggyakrabban a nátha fordul elő. Jellegzetes tünetei az orrfolyás, az orrdugulás, a fejfájás, a könnyezés, a tüsszögés. Kísérő jel lehet még a hőemelkedés, a láz, a köhögés és az étvágytalanság. Számos tényező növelheti a megbetegedés iránti fogékonyságot, ezek között szerepel a nem megfelelő étrend, a szellemi-fizikai fáradtság illetve a levegő emelkedett por- és szennyezőanyag mennyisége, az alacsony páratartalom. A legyengült immunrendszer igazi melegágya a felső légúti fertőzéseknek. Egy kis odafigyeléssel aktívan védekezhetünk a nátha ellen: Érdemes párásítani a szoba levegőjét, náthás beteg közelében is betartani a higiénés szabályokat, lehetőség szerint kerülni a nagyobb közösségeket járvány idején.
A nátha elleni védekezés kulcsfontosságú lépése az immunrendszer erősítése. A vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmazó készítmények a szervezet ellenálló-képességének növelésén keresztül megakadályozhatják vagy késleltethetik a nátha kialakulását. Bár a C-vitamin alkalmazása nem jelent garanciát a náthamentességre, nagy mennyiségben és megelőző céllal való szedése csökkentheti a fertőződés valószínűségét, és elősegítheti a betegségből való gyorsabb felépülést. Létezik olyan nyújtott hatású (retard) kapszula, amelyből a C-vitamin lassan és egyenletesen szabadul fel, és így hosszabb időn keresztül biztosít állandó hatóanyag szintet a vérben és a szövetekben. A C-vitamin terápiás adagban nem okoz mellékhatásokat, napi 1 gramm felett hasmenés és gyomorbántalom fordulhat elő. Igen nagy dózisok esetén vesekövek képződhetnek, ennek meggátolására célszerű a fokozott folyadékbevitel.
Kép forrása: Shutterstock
Végre kifújhatjuk magunkat!
A náthás beteg gyakran panaszkodik nehezített orrlégzésre, ez egyrészt az orrnyálkahártya-duzzanatnak, másrészt az emelkedett váladéktermelésnek köszönhető. A pangó orrváladéknak és vele együtt a mikroorganizmusok millióinak eltávolítása az orr rendszeres kifújásával, illetve kicsik esetében elektromos vagy a porszívóhoz csatlakoztatható orrszívó segítségével történhet. Az orrlégzés könnyítésére bevált és szinte mellékhatás nélküli szerek, a steril tengeri sót tartalmazó gyógyszerkészítmények.
Az orrdugulást megszüntető orrcseppekben és sprayekben gyakori összetevők az olyan érösszehúzó hatással rendelkező anyagok, amelyek hatékonyan csökkentik a gyulladt nyálkahártya-duzzanatot, átjárhatóvá teszik az orrmelléküreg kivezető járatait. Ezek a szerek orvosi előírás nélkül csak néhány napig alkalmazhatók, mivel az orrnyálkahártya szárazságát, károsodását okozhatják, égető érzést idézhetnek elő az orrban. Ritkán kialakulhat a hatás megszűnését követően erős orrdugulás-érzés is. A hatóanyag jellege miatt ezek a készítmények fokozott óvatossággal alkalmazhatók bizonyos betegségek fennállása esetén, mint például magas vérnyomás, glaukóma, mellékvese-daganat, egyes anyagcserezavarra visszavezethető kórképek esetén.
Ha kíváncsi, mit ajánlanak a szakemberek a torokszorító pillanatokra, és mi hatékony, ha lázcsillapításról van szó, olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán.