Először is, mi az, hogy has? Egészen a gyomorszájtól a húgyutakig bármi beletartozhat, főleg ha még nem tud jól beszélni a gyerekünk, így a kikérdezés nem segít sokat. Aztán ugye a hasfájás lehet “igazi” és “nem igazi”. Vagyis sokszor nem betegség okozza, és varázsütésre el tud múlni. Például ha egy gyerek megtanulja, hogy a “fáj a hasam” kijelentés mentesíti egy csomó nemszeretem feladat alól. Ez utóbbi valójában nem egészségügyi, hanem nevelési kérdés. Ám van olyan lélektani helyzet, ami valódi hasfájást okoz.
Stressz a pocakban
Emlékszel, mikor érettségi előtt úgy érezted, egy kő van a gyomrodban? Az volt aztán igazán komoly stresszhelyzet. Sajnos előfordul, hogy egy gyerek rendszeresen érzi magát így, fél, szorong, feszült, aggódik, és folyton készenlétben áll. Igazából nem tudja megfogalmazni, mi a baja, de azt érzi, hogy fáj a hasa. A szülő talán észre sem veszi, hogy ennyire túlterhelt, nem is gyanakszik arra, hogy a rendszeres hasfájás hátterében lelki okok állnak. Orvoshoz mennek, ahol kiderül, hogy nincs semmi szervi elváltozás.
Valód, vagy nem valódi?
Forrás: Shutterstock
A hasfájások 90 százaléka pszichés eredetű. A megoldást legtöbbször itt kell keresni, ha az orvos nem talál más okot. Gondold át, mi terheli őt. Ha nagyon szeretne megfelelni nektek, az óvó néninek, az ovistársaknak vagy éppen a saját elvárásainak, ez bizony hasfájást okozhat. Vegyetek vissza a követelményekből, ha lehet. Kérjetek segítséget a nevelési tanácsadóból vagy az óvodapszichológustól!
Lisztérzékenység
Ha rendszeresen hasfájásra panaszkodik, fogy, gyakran fáradt, éjjel is felébred a fájdalomra, és nem a has közepére, hanem a gyomor tájékára vagy az oldalára mutogat, akkor feltétlenül kivizsgálásra van szükség. Előfordulhat, hogy lisztérzékenység (cöliákia) van a háttérben. Ezt a leggyorsabban a patikában kapható teszttel lehet kizárni, de mindenképpen szakorvosi vizsgálatra van szükség.
Allergia
A hasfájást hasmenés, haspuffadás is kíséri, a gyerek vakarózik, ekcémás területek jelenhetnek meg a hajlatokban. Ez az állapot táplálékallergiára utal, melynek komoly eseteiben a széklet véres lehet. Csecsemő- és kisgyerekkorban a leggyakoribb allergén a tehéntej. A kicsinek teljesen tehéntejmentes diétát kell folytatnia. Ha erre javul a helyzet, valószínűleg megvan az allergén. Ha nem, tovább kell keresni a tojás, olajos magvak és más élelmiszercsoportok között. Az eset felgöngyölítését gasztroenterológusra kell bízni, de jó, ha dietetikus tanácsát is kéred.
Ha szeretné tudni, mikor kell a félelmetes vakbélgyulladásra gondolni, olvassa el a folytatást a Babaszoba oldalán.