A mesterséges aromák és adalékanyagok már gyermekkorban erőteljesen irritálják a normál ízlelést, ezért a mezőgazdasági kamara kezdeményezésére indított programsorozatban „játékos formában próbálják szemléltetni és gyakoroltatni a természetes ízérzékelést” – közölte Katharina Zechner szervező.
A cél érdekében száz stájerországi parasztasszonyt képeztek ki, akik a gyerekekkel együtt kóstolnak végig hét különböző élelmiszert – joghurtot, kenyeret, almát, cukrot, sonkát, kolbászt és sajtot.
„A különböző joghurtfajták ’vakon történő kipróbálása’ során rámutatunk azok természetes ízére, felhívjuk a figyelmet az előállításukkor célirányosan használt színezőanyagokra és aromákra. Megkóstoljuk az egyes almafajtákat is, és megpróbáljuk leírni a különbségeket, hogy tudatosítsuk az ízek sokszínűségét” – fejtette ki Rosemarie Wilhelm, a mezőgazdasági kamara szóvivője.
Eltérő gyümölcstartalmú almaleveket is kortyolgatnak a gyerekek, akik így megtapasztalhatják, hogy mennyi gyümölcs van valójában a gyümölcslevekben, illetve mi a különbség az igazi gyümölcsöt tartalmazó és az aromatizált, színezett italok között. Emellett különböző minőségű és állagú kenyereket is kóstoltatnak velük.
A programra összesen 250 iskola jelentkezett, a nagy érdeklődés a szervezőket is meglepte. „Az általános iskolásoktól az érettségi előtt álló évfolyamig több mint négyezer diák kapcsolódik be a programba” – mondta Wilhelm.