Teljes az egyetértés abban is, hogy az ambiciózus célokat nem szabad megváltoztatni. Marad tehát az EU által meghirdetett eredeti program, az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentése az 1990-es szinthez képest 20 százalékkal 2020-ra – közölte Nicolas Sarkozy francia elnök. Megerősítették a menetrend tartására vonatkozó közös szándékot más vezetők is, köztük Donald Tusk lengyel kormányfő és Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök is, akik előző nap még úgy vélték, hogy a pénzügyi válság és az álláspontok különbözősége miatt a megállapodás késlekedése várható.
Megállapodtak abban is, hogy az ilyenkor szokásos többségi döntés helyett teljes egyetértéssel, konszenzussal kell elfogadni a végső megállapodást, azaz bármelyik tagország vétójoggal bír. A jelenlegi tervek ellen mások mellett a közép- és kelet-európai országoknak is számos kifogásuk van, elsősorban az, hogy a széndioxid-kibocsátás csökkentésénél nem veszik figyelembe a rendszerváltás idején és óta tett – más uniós tagállamokénál jóval nagyobb – erőfeszítéseiket és eredményeiket.
A témáról folytatott kormányfői vitában Magyarország, Lengyelország, a három balti állam, valamint Bulgária és Románia képviselői megismételték: a súlyos gazdasági és pénzügyi bizonytalanságok idején fontosnak tartják, hogy az uniós klímavédelmi és energiapolitika egyszerre vegye figyelembe a környezetvédelmi célkitűzéseket és a fenntartható gazdasági növekedés szükségességét.