Élet-Stílus

Sólyom kitüntette az olimpikonokat

A pekingi olimpián eredményesen szerepelt magyar sportolókat, valamint a felkészítésükben segédkező edzőket, orvosokat, sportági és klubvezetőket tüntetett ki - Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatára - Sólyom László köztársasági elnök pénteken a Parlament Kupolatermében.

Az államfő köszöntőjében kiemelte: annál nagyobb kitüntetés nincs, mint amikor valaki ott áll a dobogón a világ előtt. Ezért a teljesítményért a nemzet köszönete is jár, és ez a kitüntetés a nemzet nagyrabecsülését és köszönetét fejezi ki – fogalmazott Sólyom László, aki a kormányfőnek, továbbá Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének társaságában adta át az elismeréseket. Az ünnepségen jelen volt Gyenesei István sportért is felelős önkormányzati miniszter és Schmitt Pál, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke.

A díjazottak hosszú sorát Kemény Dénes, a Pekingben megszakítás nélkül harmadszor ötkarikás aranyérmes férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya nyitotta meg, aki a legmagasabb elismerésként a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést vehette át.

Kemény és a triplázó pólósok (MTI)

Kemény és a triplázó pólósok (MTI)

Összesen 87-en részesültek kitüntetésben, közülük a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét a pólósoktól a kínai fővárosban triplázó Benedek Tibor, Biros Péter, Kásás Tamás, Kiss Gergely, Molnár Tamás és Szécsi Zoltán, továbbá Angyal Zoltán, a kajak-kenusok és Kiss László, az úszók szövetségi kapitánya, valamint Sári Nándor, a Kőbánya SC edzője kapta meg. Tisztikeresztet vehetett át többek között Cseh László, a háromszoros olimpiai ezüstérmes úszó és a kenus Vajda Attila, a pekingi magyar különítmény első aranyérmese, s Lovagkeresztet a második helyen végzett birkózó, Fodor Zoltán, a szintén ezüstérmes Kozák Danuta és Szabó Gabriella kajakos, és a harmadik helyezett Kozmann György kenus.

A ceremóniáról tizenhárman hiányoztak: a sportolók közül Mincza-Nébald Ildikó, a Pekingben bronzérmes párbajtőröző, Bódi Bernadett, Borbás Rita, Kovacsicz Mónika, Szűcs Gabriella kézilabdázók, Brávik Fruzsinna, Kisteleki Dóra, Primász Ágnes vízilabdázók és Beé István kajakos, továbbá Mátéfalvi Csaba, a vízilabda-válogatott edzője, Tállay András, a Sportkórház sebésze és Németh Pál, a Dobó SE nyugalmazott mesteredzője maradt távol, míg Kásás Zoltán, a vízilabdacsapat edzője kitüntetését fia, a válogatott tagja, Tamás vette át.

Az elismerésben részesülők között volt Ambrus Gábor, a Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztőségének vezetője, aki a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést kapta.

A magyar sportolók a pekingi olimpián három arany-, öt ezüst- és két bronzérmet szereztek.

—–Nyilatkozatok—-

Kemény Dénes, a háromszoros olimpiai bajnok férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya: “Ez a negyedik állami kitüntetésem, három az olimpiai aranyak, egy pedig világbajnoki győzelem után jött. Úgy érzem, ez azt jelenti, nemcsak a lelátó, a szurkolók vannak velünk, hanem azok a vezetők is, akik vélhetően ugyanúgy a tévén keresztül néztek bennünket és így fejezik ki a csapat iránti elismerésüket, szeretetüket.”

Angyal Zoltán, a kajak-kenu válogatott szövetségi kapitánya:
“Nagyon örülök ennek a kitüntetésnek, jólesik, hogy ilyen formában is elismerik az ember munkáját, és úgy vélem, ez a tizenkétéves kapitányi munkám megbecsülésének a jele.”

Cseh László, háromszoros olimpiai ezüstérmes úszó:
“Előbbre léptem a ranglétrán, hiszen négy éve, amikor Athénban bronzérmes voltam, Lovagkeresztet kaptam, most Tisztikeresztre méltattak érdemesnek. Nagyon örülök neki, ez úgy gondolom, hogy nemcsak a három pekingi ezüst elismerése, hanem az elmúlt négy év összegzése is egyben.”

Fodor Zoltán, olimpiai ezüstérmes birkózó:
“Csodálatos érzés, hogy itt vagyok a Parlamentben, utoljára valamikor gyermekkoromban jártam itt. Egy hónappal ezelőtt nem gondoltam volna, hogy itt lehetek.”

Hajdú János, a női kézilabda-válogatott szövetségi kapitánya:
“Nagyszerű dolog ez a kitüntetés, csak azt sajnálom, hogy nem tudom megosztani azokkal – játékosokkal, edzőkkel, klubokkal -, akik hozzásegítettek ehhez az elismeréshez.”

Kásás Tamás, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó:
“Nagy öröm és megtiszteltetés számomra az újabb kitüntetés. Úgy érzem, ezzel és a megemelt prémiummal azt ismerték el, hogy sporttörténelmet írtunk és valami nagy dolgot vittünk véghez.”

Kiss Gergely, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó:
“Sportolóként, tulajdonképpen a szórakoztatóipar részeként hatalmas megtiszteltetésnek tartom ezt az elismerést, hogy nemcsak a vezetők, hanem az emberek, az egész ország szeretete árad felénk ilyen módon is. Ezt kapjuk azokért a sportsikerekért, amelyekre úgy gondolom, nagy szüksége van ennek a kis országnak.”

Kiss László, az úszóválogatott szövetségi kapitánya:
“Természetesen nagyon örülök a kitüntetésnek. Az élet legnagyobb ajándékának tartom, hogy immár 62 éve azt csinálom, ami a hobbim is: versenyzőként, edzőként, majd szövetségi kapitányként élek az uszodában és együtt az uszodával, s a mostani elismerést úgy tekintem, mint ennek a több mint hat évtizedes munkásságnak a megkoronázása.”

Kovács Katalin, kétszeres olimpiai bajnok kajakozó:
“Nemcsak hogy örülök a kitüntetésnek, hanem egyenesen büszke vagyok rá. Azt is gondolom, hogy nem kizárólag pekingi olimpiai teljesítményemnek, hanem a mögöttünk hagyott négy esztendő eredményességének is szól ez.”

Ludasi Róbert, a Csepeli Kajak-Kenu Egyesület edzője:
“Természetesen minden kitüntetésnek örül az ember, de ilyenkor elgondolkodom, hiszen igazából ez a mi olimpiánk lett volna, ha Kolonics Gyuri még ma is élne. Fantasztikusan mentek korábban az edzéseken, de ez már csak a ha kategória… Millió érzelem kavarog most bennem, hiszen egy hónap alatt kellett egy párost felkészítenem és meg kellett mutatnunk, hogy Koló tragédiája után is meg tudjuk csinálni. Csodálatos érzés volt megélni ezt a harmadik helyet, de azt mondom, bár soha ne kaptam volna kitüntetést, csak Gyuri élne.”

Vajda Attila, olimpiai bajnok kenus:
“Négy évvel ezelőtt is itt voltam, a helyszín nem változott, csupán az érdemkereszt. Az érzések is hasonlóak bennem, mint akkor, csak most nagyobb a nyüzsgés körülöttem. Nem elégszem meg az egy olimpiai aranyéremmel, négy évem van arra, hogy felkészüljek Londonra, ahol szeretnék még legalább egy aranyat nyerni és a rövidebbik távon is bebizonyítani, hogy én vagyok a legjobb a világon.”

—-A kitüntetések—-

A Magyar Köztársaság elnöke – a miniszterelnök előterjesztésére – a XXIX. nyári olimpiai játékok alkalmából:

A Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje kitüntetést adományozta a sportolók felkészítése érdekében végzett munkájáért, a vízilabdacsapat harmadik olimpiai győzelméért dr. Kemény Dénesnek, a férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitányának.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést adományozta a harmadik olimpiai bajnoki győzelme elismeréseként a magyar vízilabda-válogatott tagjainak:
Benedek Tibornak,
Biros Péternek,
Kásás Tamás Zoltánnak,
dr. Kiss Gergelynek,
dr. Molnár Tamásnak,
Szécsi Zoltánnak.

A sportolók felkészítésében végzett munkájáért:
Angyal Zoltánnak, a kajak-kenu válogatott szövetségi kapitányának,
Kiss Lászlónak, az úszóválogatott szövetségi kapitányának,
Sári Nándornak, a Kőbánya SC edzőjének.

A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést adományozta kiemelkedő, bajnoki címét megőrző eredményéért:
Janis Natasa kajakosnak,
Kovács Katalin Emese kajakosnak,
Gergely Istvánnak, a vízilabda-válogatott tagjának,
Madaras Norbertnek, a vízilabda-válogatott tagjának,
Varga Tamásnak, a vízilabda-válogatott tagjának.

A sportolók felkészítésében végzett munkájáért: Ludasi Róbertnek, a Csepeli Kajak-Kenu Egyesület edzőjének.

A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést adományozta a XXIX. nyári olimpiai játékokon elért kiemelkedő eredményéért:
Cseh László úszónak,
Vajda Attila Sándor kenusnak,
Hosnyánszky Norbertnek, a vízilabda-válogatott tagjának,
Kis Gábornak, a vízilabda-válogatott tagjának,
Varga Dániel Rudolfnak, a vízilabda-válogatott tagjának,
Varga Dénes Andornak, a vízilabda-válogatott tagjának.

A sportolók felkészítésében végzett munkájáért: dr. Pavlik Gábor Istvánnak, a férfi vízilabda-válogatott orvosának.

A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje kitüntetést adományozta kiemelkedő eredményéért:
Fodor Zoltán birkózónak,
Kozák Danuta kajakosnak,
Kozmann György kenusnak,
dr. Mincza-Nébald Ildikó párbajtőrözőnek,
Szabó Gabriella Tímea kajakosnak.

A sportolók felkészítésében végzett munkájáért:
Kásás Zoltán Tibornak, a férfi vízilabda-válogatott edzőjének,
Mátéfalvy Csaba Eleknek, a férfi vízilabda-válogatott edzőjének,
Schmidt Gábornak, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség sportágvezetőjének, főtitkárnak,
Sike András mesteredzőnek, a Nemzeti Utánpótlás-nevelési és Sportszolgáltató Intézet Héraklész Programja vezetőjének,
Szőcs Bertalannak, az MTK vívó mesteredzőjének,
Turi Györgynek, a Nemzeti Utánpótlás-nevelési Intézet sportági szakágvezetőjének,
Vécsi Viktor Vazulnak, a DÉMÁSZ-Szeged edzőjének.

A Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetést adományozta:
dr. Gábor Antalnak, a Fővárosi Önkormányzat Uzsoki utcai Kórháza keretorvosának,
Kiss Tamás kenusnak, Mohamed Aida Gabriella tőrvívónak,
Ruza Józsefnek, a Magyar Úszó Szövetség főtitkárának,
dr. Tállay Andrásnak, az Országos Sportegészségügyi Intézet sportsebészének

A Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetést adományozta:
Ambrus Gábornak, a Magyar Távirati Iroda Sportszerkesztősége szerkesztőségvezetőjének,
Bernát Zoltánnak, a női tőrválogatott szövetségi kapitányának,
Bódi Bernadett kézilabdázónak,
Borbás Rita kézilabdázónak,
Brávik Fruzsina vízilabdázónak, Drávucz Rita vízilabdázónak,
Ferling Bernadett kézilabdázónak,
Godova Gábornak, a női vízilabda-válogatott szövetségi kapitányának,
Görbicz Anita kézilabdázónak,
Györe Anett Tímea vízilabdázónak,
Hajdu Jánosnak, a Magyar Kézilabda Szövetség szakmai igazgatójának, a női válogatott szövetségi kapitányának,
Herr Orsolya kézilabdázónak,
Hornyák Ágnes kézilabdázónak,
dr. Horváth Patrícia vízilabdázónak,
Kisteleki Dóra Ágnes vízilabdázónak,
Knapek Edina Mónika tőrvívónak,
Kovacsicz Mónika kézilabdázónak,
Kucsera Gábor kajakosnak,
dr. Lénárt Ágotának, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Kar Pszichológia Tanszék vezetőjének,
Nagy Ferencnek, a férfi vízilabda-válogatott gyúrójának,
Németh Pálnak, a Dobó SE nyugalmazott mesteredzőjének,
Pars Krisztián kalapácsvetőnek,
Pelle Anikó vízilabdázónak,
Primász Ágnes vízilabdázónak,
Stieber Mercedes Klára vízilabdázónak,
Szamoránsky Piroska Tünde kézilabdázónak,
Szremkó Krisztina vízilabdázónak,
Szűcs Ibolya Gabriella kézilabdázónak,
Takács Orsolya vízilabdázónak,
Tomori Zsuzsanna kézilabdázónak,
Tóth Tímea kézilabdázónak,
Valkai Ágnes vízilabdázónak,
Varga Gabriella tőrvívónak,
Vérten Orsolya kézilabdázónak,
Zantleitner Krisztina vízilabdázónak,
Zirighné Sós Ildikó vízilabdázónak.

A Magyar Köztársasági Bronz Érdemkereszt kitüntetést adományozta:
Bácsi Péter birkózónak,
Beé István kajakosnak,
Bozsik Gábor kajakosnak,
Dara Eszter Veronika úszónak,
Jakabos Zsuzsanna úszónak,
Kis Gergő Szabolcs úszónak,
Mutina Ágnes úszónak,
Sidi Péter sportlövőnek,
Sík Márton kajakosnak,
Szellő Imre ökölvívónak,
Verrasztó Evelyn úszónak.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik