Élet-Stílus

Papírékszerek és holttestek a galériákban

A kora nyári képzőművészeti kínálat olyan, mint egy karácsonyfa: minden van rajta. Színes, szagos, marcipános, édeskés, finom és olyan is, mint a régi csokoládé, aminek a felszínén az elszíneződés nem élvezeti, hanem esztétikai hiba. Ugye ezt annak idején önök sem hitték el a szerencsi csokoládégyárnak?

Testek

Évvégéig tekinthető meg az etikai és emberi jogi problémákat is felszínre hozó testkiállítás a Vam kiállítótérben a Király utcában. A rendezvényközpont ez alkalommal egy amerikai bemutatót fogadott be. Preparált emberi testeket, csontokat, izmokat mutogat a publikumnak, mert mint a rendezők mondják: az emberi test lebilincselő élmény. A testpreparátumok aprólékos műgonddal részekre bontott, valódi emberi testek, testrészek és szervek, melyeket egy újszerű eljárással tartósítottak és a gazdáikat megillető tisztelettel mutatnak be abból a célból, hogy a látogatóknak lehetőségük nyíljon megcsodálni a szerveik és szervrendszerek szépségét és összetettségét. A világban utazó kétség kívül érdekes programra azért vetül egy apró árnyék. A Csizmadia Alexa által írt, az Artportal.hu-n olvasható cikk szerint a Bodies-kiállítás jogtulajdonosa az amerikai Premier Exhibitions bejelentette, nem tudja bizonyítani, hogy a kiállításán szereplő holttestek nem kínzott, illetve kivégzett kínai állampolgárok tetemei-e. Így New Yorkban a Premier Exhibitions és a New York-i államügyész közötti egyezmény szerint a Premier Exhibitions-nak vissza kell téríteni a belépőjegy árát, ha a látogatók írásban nyilatkoznak arról, hogy nem nézték volna meg a kiállítást, ha tudomással bírnak a testek kétes eredetéről. Az egyezmény hatálya csak New Yorkra vonatkozik, miközben a kiállítás jelenleg négy másik amerikai helyszínen is látható és további öt külföldi helyszínen, köztük Budapesten is. Az ügy folytatásaként az amerikai Kongresszus 21 tagja törvényjavaslatot terjesztett elő a plasztizált testek importjának betiltására. Az emberi jogi szervezetek szerint a törvénytervezet véget vethet a holttestekkel történő visszaéléseknek. A bárányok meg hallgatnak…

Papírékszerek és holttestek a galériákban 1

Papírékszer

A Ráday utcában, a könyvhét alkalmából, a Papírvarázs rendezvénysorozat részeként, a Sterling ékszergalériában a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem elsőéves fémműves tervező hallgatóinak papírékszerei láthatóak. A kiállítás címe Oppozíció, tartalmát pedig az emberi test finom elhangolása, ékszerre hangolása adja. A hét fiatal alkotó részben a nőiességet állította szembe a férfiassággal. Egyforma pólóba, farmerbe, tornacipőbe öltöztetett lányra, fiúra terveztek olyan papírékeket, melyek finom gesztusokkal, de sarkosan megmutatják a nemek közti különbséget. Másrészben az emberi test rendhagyó részleteinek – homlok, könyök, hát – adtak új formát. A kiállítás rávilágít arra, hogy mi történik akkor, amikor kivonjuk az ékszer fogalomköréből a céltalan díszítést, és ráfókuszálunk az alapfunkcióra, az ékszer emberi testtel való közös kommunikációjára. Vajon eredetileg a Trabantot is testékszernek szánták?

Papírékszerek és holttestek a galériákban 1

Mosolygó Mona Lisa II.

A budai Volksbank Galériában három kortárs női alkotó képei láthatóak augusztus 25-ig. Csurka Eszter, Mátis Rita és Papageorgiu Andrea „Mosolygó Mona Lisa II., avagy kép, tér, szín, nő” című kiállításán három megfejtésre váró művészi attitűd kerül egy térbe, egy időbe. A kiállításon a látszat csal, hisz a felületes szemlélő számára a látszat az, hogy semmi sincs, ami összefűzze a külön utakon, más habitussal élő és alkotó nőket. A közös bemutatkozás, a sajátos kontextus, a térben a mély érzelmek által életre hívott struktúra mégis közös, jól érzékelhető és megérthető azonos tartalommal bíró kódokat hoz felszínre. Kódokat és üzeneteket a korról, a női, nemi- és társadalmi identitásról, üzeneteket az érzett-gondolt-megélt-vágyott létről, az elérhetőről és az elérhetetlenről. A vásznakon és a műtárgyakon a látvány mögötti gondolatok, érzések az intellektuális lüktetés különös atmoszférát ígér.
Keresd a nőt…

Papírékszerek és holttestek a galériákban 1

Első látásra

Szeptember 7-ig látható a székesfehérvári múzeumban a még fel nem fedezett, be nem futott, de ígéretes új tehetségek kiállítása. Az “Első látásra” egy olyan program, ahol a jövő sikeres képző- és iparművészeit először láthatja a közönség. A tárlat diploma előtt álló fiatalokat mutat be, olyanokat, akik most indulnak a pályán, de már érdemes megjegyezni a nevüket. Ez alkalommal a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Vizuális Kommunikáció Tanszéke hallgatóinak munkái láthatóak. A Szent István Király Múzeumban kiállított anyag mintegy negyven hallgató video-, animáció- illetve fotómunkáit, a Vizuális Stúdiumok Műterme keretében készült projektjeit mutatja be. Friss, üde ropogós új generáció…

Papírékszerek és holttestek a galériákban 1

Tér és erő

Június 8-áig látható a Műcsarnokban az egyhetesre tervezett TérErő című kiállítás, ahol a kortárs művészet erős reprezentációja került egy térbe. Bernát András, Bukta Imre, Chilf Mária, Csurka Eszter, dr. Máriás, Duliskovich Bazil, feLugossy László, Nádler István, Roskó Gábor, Soós Tamás, Swierkiewicz Róbert és Szücs Attila 12×12 alkotása olyan vizuális élmény, amit nem érdemes kihagyni. A kiállítók egyéni habitusuk szerint vallanak a kortárs társadalomról, van meditatív függőleges vonal, bájos színház, színes legyező és az idióta celebkultúrából merítő groteszk. Feketepákó, Aanetka, Borosbocskor, mindent a helyén kezelve…

Papírékszerek és holttestek a galériákban 1

Lélek és test

Augusztus 24-ig a fotográfia legnagyobb mesterei láthatóak a Hősök tere túloldalán a Szépművészetiben. A Lélek és Test című kiállításon a látogató nemcsak a fotóművészet alkotásait veheti szemügyre, hanem az emberi létezés két esszenciális megközelítése által tematikus rendbe szedve követheti nyomon a fotótörténet esztétikai, illetve technikai változásait az 1900-as évek legelejétől napjainkig. A magyar fotóművészet nagyjai mellett André Kertész, Moholy–Nagy László, Halász Gyula és Robert Capa képei mellett Balogh Rudolf, Escher Károly, Máté Olga, Pécsi József felvételei is láthatóak lesznek a tárlaton. Tessék mosolyogni, itt repül a kismadár…

Papírékszerek és holttestek a galériákban 1

A fénnyel rajzolt Nő

Más helyen is a fény és a fotó kelt izgalmat. A G13 galériában július 13-ig látható André Kertész, Munkácsi Márton, Puklus Péter, Dobos Tamás, Lábady István és Tóth György kiállítása. Mivel a képek mustráját Andy Vajna filmproducer vezeti fel, nem is magyaráznék tovább. Remélem összefutnak majd a Terminátorral is…

Papírékszerek és holttestek a galériákban 1

Ajánlott videó

Olvasói sztorik