Hiller István szerint a KOGART Alapítvánnyal közös összefogás az úgynevezett Arts and Business modell magyarországi megvalósításának első állomása. Az Alapítvány 100 olyan vállalkozást keres, amely egy-öt éven át évi 1-1 millió forinttal támogatja a Művészeti Gyűjtemény létrehozását, az OKM pedig három éven át minden – az üzleti szférából érkező – 1 millió forintos adományt kiegészít további fél millióval.
A művészeti és az üzleti világ összefogott, felismerve, hogy a kultúra, a modern magyar képzőművészet kiemelten fontos érték a 21. században. Olyan kortárs magyar képzőművészeti gyűjtemény jön létre, amelyben szerepet játszik az állam, s progressziót képvisel az üzleti világ” – jelentette ki Hiller István.
Fehér László: Judit vörös fotelben
Hamarosan a parlament előtt az egyszázalékos törvény
Arról is beszélt, hogy a magyarországi kortárs képzőművészet igen komoly felfutás előtt áll. Mint mondta, még ebben a félévben beterjesztik a parlament elé a közmegrendelési törvényt, más néven az egyszázalékos törvényt. Ennek lényege, hogy a közpénzből finanszírozott építési beruházások értékének meghatározott hányadát kortárs műalkotások megvalósítására kell majd fordítani. Hiller szerint ezzel megtöbbszöröződhet a kortárs magyar képzőművészet támogatási összege.
A Kortárs Művészeti Gyűjtemény létrehozásának célja, hogy megszülethessen egy, a korunk magyar képzőművészetét méltóképpen reprezentáló, a kortárs képzőművészek főműveit magába foglaló reprezentatív válogatás.
Kiállítás, album, tanulmányi út
Az alapítvány a független szakértői kuratórium döntése alapján az adományokból – amelyek az adóalapból levonhatók – minden évben 100 műalkotást vásárol száz kortárs magyar képzőművésztől. A tárca támogatásának feltétele: a fiatal művészek támogatása érdekében a gyűjteményt évente 5-10 millió forint értékben az OKM Derkovits Gyula képzőművészeti ösztöndíjasainak alkotásaiból gyarapítsák.
Az alapítvány 2008 végén kiállításon mutatja be az év során megvásárolt 100 művet, kiad egy igényes katalógust a művek fotójával, valamint 3-3 művészt külföldi tanulmányi ösztöndíjban részesít.
A gyűjtemény anyagából kiállítást rendeznek évente egy budapesti, illetve egy vidéki kiállítóhelyen, valamint a magyar képzőművészet értékeinek külföldi megismertetése érdekében kétévente egy külföldi kiállítási intézményben.