Kapcsolódó linkek
A spanyol játékos, aki június 3-án ünnepelte 21. születésnapját, korát illetően egyébként helyzeti előnyben van a svéd legendával szemben, elvégre csaknem egy évvel fiatalabban lett harmadszor is a Roland Garros bajnoka, mint anno Bjorg, a hozzá hasonlóan három sikert számláló brazil Gustavo Kuertennél négy, a cseh-amerikai Ivan Lendlünél pedig hat évvel ifjabban pózolt harmadszor is a trófeával. A fiatal kora fényes, vagyis a jelenleginél is fényesebb jövőt sejtet. Roger Federer svájci világelső mondta róla korábban, hogy az évek előrehaladtál egyre jobb és érettebb teniszező lesz, és ebből következően: idővel hősből legenda, azaz Párizs legjobb és legeredményesebb játékosa lehet.
Méltató és dicsérő jelzőkből amúgy tele van a padlás, egykori és jelenlegi hírességek mellett a szakértők és szurkolók bókoltak nyakra-főre a spanyolnak az elmúlt napokban, a dicsérő szavak idézése helyett
Négyből három
A Roland Garros döntőjében ismét vereséget szenvedett Roger Federer maradt azok sorában, akik a négyből csak három Grand Slam-tornán tudtak nyerni. Rajta kívül Ivan Lendl, Mats Wilander, John Newcombe, Arthur Ashe, Jimmy Connors, Stefan Edberg, Pete Sampras és Boris Becker mondhatja el ezt még magáról – persze a svájci a jövőben még háromról négyre léphet.
azonban
Az idei tornára jó előjelekkel készült: zsinórban 81 mérkőzést vívott meg salakon veretlenül (ezzel megdöntötte az amerikai John McEnroe rekordját, aki 75 győztes mérkőzést vívott fedett pályán, és eddig ez volt a leghosszabb sikersorozat egyfajta felületen), ugyanakkor közvetlenül a rajt előtt, Hamburgban Federer megálljt parancsolt neki. A spanyol nem esett kétségbe, sőt arról beszélt, hogy a vereség még jól is jöhet neki, hiszen Párizsban nem nyomasztja majd a rekorddal együtt járó teher. Ezzel együtt az első mérkőzésének első szettjében megizzasztotta az argentin Juan Martin Del Potro, ezt követően azonban a Lleyton Hewitt elleni negyedikkörös találkozó harmadik, rövidítésben megnyert játszmáig nem
Roland Garros
Az első férfi tornát 1891-ben, az első nőit 1897-ben tartották, ám 1925-ig csak francia teniszezők vehettek részt a versenyen, vagy olyan külföldiek, akik valamelyik francia teniszklub tagjai voltak. 1927-ig a bajnokságot füves pályán tartották, a salakos pályákat 1928-ban hozták létre. 1968-ban, azaz az open era kezdetével a Roland Garros volt az első Grand Slam-torna, ami nyitottá vált nemzetközi teniszezők részére is.
A negyeddöntőben jó barátját, földijét, gyerekkori példaképét, azaz Carlos Moyát, majd a folytatásban a nagy jövő előtt álló szerb Novak Djokovicsot győzte le, majd következett a Federer elleni álomcsata. Az eredmény ismert, Nadal négy szettben verte a svájci világelsőt, és ezzel 8-4-re alakította a mérlegét az egymás elleni meccsek tekintetében, talán az sem meglepő, hogy salakon hatszor verte meg Fededert és csak egyszer kapott ki tőle. „Ő a legkeményebb fickó salakon” – hangzott a világelső értékelése. Nadal pedig a következőket nyilatkozta, amikor a mesterhármasáról kezdték el faggatni a tollforgatók:
„Mindegyik siker más egy kicsit, persze egyformán fontos. Az első azért, mert először nyertem, a 2006-os bajnoki cím jelentőségét pedig az növeli, hogy sérülésből visszatérve sikerült elérnem. A mostani diadal azért tesz különösen boldoggá, mert most játszottam a legjobban Párizsban” – mondta egy széles mosoly kíséretében Nadal, majd halkan hozzátette: jövőre tovább írná a siker sztorit.
Egy ilyen mondat után Borg kezdheti féltheti a hatos győzelmi rekordját.