Eb-selejtezők: tragikomédia Dániában

Gólzáporos találkozók, pattanásig feszült idegek jellemezték a hétvégi Európa-bajnoki selejtező-dömpinget. Németországban és Dániában hat-hat gólnak ujjonghattak a szurkolók, igaz, más elosztásban.

Az A-csoportban folytatódott a lengyel felvonulás. Leo Beenhakker korábbi ígéreteihez híven masszív csapatot épített, s az Ebi Smolarek, illetve Jacek Krzynowek vezette támadó-csapatrésznek nem okozhatott gondot a házigazda azeriek védelme sem. A csoportot toronymagasan vezető lengyelek mögé a Baudouin-király stadionban 2-1-re diadalmaskodó portugálok léptek előre.

A déliek elsősorban széleken vezetett támadásaiknak köszönhették a belgák elleni sikert. A felek márciusi 4-0-s portugál győzelemmel zárult találkozóját követően a hazaiak aligha reménykedhettek jobb forgatókönyvben annak ellenére, hogy Cristiano Ronaldo nem tarthatott a társakkal Brüsszelbe. Ám Deco és Nani remekül mozgatták csapatukat, s végül Stijnen kapuson múlt, hogy nem lett nagyobb a különbség.

A portugálokkal tartja a lépést a szerb válogatott is. Javier Clemente csapata Helsinkiből távozott győzelemmel nem utolsó sorban azért is, mert sérülése miatt a finnek fő gólfelelőse, jari Litmanen csak a 70. percben léphetett pályára.

A B-csoportban két nagy visszatérő miatt vörösödtek a tenyerek. A Feröer-szigeteken a BL-döntőben is duplázó Filippo Inzaghi két gólja biztosította a vendéggyőzelmet – a világbajnoktól azért a szűk 2-1-s sikernél többet várt volna az ember – míg St Denis-ben Nicolas Anelka igazolta, hogy helyes döntés volt őt (pláne Henry és Trezeguet távollétében, igaz, a frissen megválasztott Nicolas Sarkozyvel a tribünön) szerepeltetni. A Manchester United által is figyelemmel kísért klasszis már az első félidőben is kiemelkedett a mezőnyből, ám a térfélcsere után parádézott igazán.

A franciák ekkor a csodagyerek Samir Nasri irányításával már felőrölték az első félidőben helytálló, s a Sevcsenko-Rebrov-Milevszkij trió hiányában védekezésre kárhoztatott ukránok ellenállását. Makelele hosszú passzából előbb a labdát pazarul átvevő, egyúttal a kapus mellett is eltoló, Ribéry volt eredményes, 14 perccel később Anelka egy esernyőcsellel előbb becsapta Ruszolt, majd az ukrán kapuba bombázott.

A C-csoportban a görög válogatott imponáló magabiztossággal gyűrte le a kevés ellenállást kifejtő magyar csapatot, míg Norvégia könnyedén győzött Málta ellen. A forduló meglepetését az egyre inkább magukra találó bosnyákok okozták, akik kétszer is hátrányba kerültek, ám a meccs hajrájában végül legyőzték a második helyre visszacsúszó törököket.

A D-csoport kevés újdonsággal szolgált. A cardiffi Millenium-stadionban a csehek az első félidőben többet járatva a labdát fölényben játszottak, de nem bírtak az előttük tömörülő, ötfős walesi védelemmel. Szünet után a hazaiak mindent egy lapra téve támadtak, ám pechjükre a szerencse Cechékkel volt, hisz a második félidő elején Koumas a keresztlécet találta telibe, majd az utolsó válogatott találkozóját teljesítő Ryan Giggs tehette volna sikeresebbé „hattyúdalát”, ám közeli lövését védte a Chelsea kapusa.

Nürnbergben az egyre markánsabb erőt lépviselő német válogatott szűk egy félidőnyi fórt adott San Marinónak, ám a 45. percben beindult a gépezet. A házigazdák közül kiemelkedett az 59. percben becserélt Mario Gomez. A bajnok Stuttgart fiatal támadója a 63. és a 65. percben is betalált.

Az E-csoportban a macedónok kiszálltak a versengésből – a Szkopjében 2-1-re nyerő Izrael viszont megelőzte az angolokat – míg az észteknél győző Horvátország megerősítette helyét az élen. Nyertek az oroszok is, s egyre inkább körvonalazódik a csoport második helyéért folytatott angol-izraeli-orosz csata.

Az F-csoportban Spanyolország némileg erősítette pozícióit a rigai 2-0-s diadallal, míg Dániában hat gól és félbeszakadt meccs volt a skandináv derbi hozadéka. Az emlékezetes 2004-es 2-2 után – a békebeli döntetlen nyomán továbblépő dánok és svédek kiejtették a rosszabb gólkülönbséggel rendelkező olaszokat – ezúttal 3-3-al zárulhatott volna a rangadó, ha a 89. percben történtek miatt nem szakad meg a meccs. Poulsen kiállítása következtében ugyanis emberhátrányba kerültek (volna) a 0-3-ról visszakapaszkodó házigazdák, ám ekkor egy szurkoló berohant a pályára és nyakon vágta a Poulsen lezavarása mellett egy büntetőt is megítélő Fandel játékvezetőt, a hazai drukkert a dán futballisták fogták le.

A német sípmester azonnal lefújta a meccset és az öltözőbe küldte a csapatokat. A svédek negyed óra elteltével visszajöttek a pályára, a találkozó azonban nem folytatódott. A dán szövetség rövid közleményt adott ki, melyben sajnálatát fejezte ki a történtek miatt, és jelezte, várhatóan a mérkőzés három pontját 3-0-s gólkülönbséggel a vétlen svéd csapat kapja meg. Erről azonban az európai szövetség (UEFA) fegyelmi bizottsága dönt.
„Ez a nap a dán futball szégyene, nem is tudom, mit mondjak – nyilatkozott a mérkőzés után Morten Olsen, a dán válogatott szövetségi kapitánya. – Felfoghatatlan, ami történt.”

A G-csoportban Bulgária és Románia kéz-a-kézben lépdel előre. Keleti szomszédunk Szlovéniából tért vissza rendkívül fontos győzelemmel, míg a Berbatovra építő bolgárok Minszkben arattak 2-0-s diadalt.

Eb-selejtezők

A csoport

Belgium-Portugália 1-2 (0-1)
Gól:
Felliani (54.), illetve Nani (43.), Helder Postiga (63.)
Azerbajdzsán-Lengyelország 1-3 (1-0)
Gól:
Subasics (5.), illetve Smolarek (63.), Krzynowek (66., 90.)
Finnország-Szerbia 0-2 (0-1)
Gól:
Jankovics (3.), Jovanovics (86.)
Kazahsztán-Örményország 1-2 (0-2)
Gól:
Baltiev (88., 11-esből), illetve Arzumanjan (31.), Hovsepjan (39., 11-esből)
A csoport állása:
1. Lengyelország 19 pont/8 mérkőzés, 2. Portugália 14/7 (15-5), 3. Szerbia 14/7 (10-4), 4. Finnország 11/7, 5. Belgium 7/7, 6. Kazahsztán 5/7, 7. Örményország 4/6 (2-7), 8. Azerbajdzsán 4/7 (3-16)

B csoport

Feröer-szigetek-Olaszország 1-2 (0-1)
Gól:
Jacobsen (77.), illetve Inzaghi (13., 48.)
Franciaország-Ukrajna 2-0 (0-0)
Gól:
Ribéry (57.), Anelka (71.)
Litvánia-Grúzia 1-0 (0-0)
Gól:
S. Mikoliunas (77.)
1. Franciaország 15 pont/6 mérkőzés, 2. Olaszország 13/6, 3. Skócia 12/6 (11-6), 4. Ukrajna 12/6 (8-6), 5. Litvánia 7/6, 6. Grúzia 6/7, 7. Feröer-szigetek 0/7

C csoport

Bosznia-Hercegovina – Törökország 3-2 (2-2)
Gól:
Muszlimovics (27.), Dzeko (45+2.), Custovics (89.), illetve Hakan Sükür (13.), Sariogly (39.)
Norvégia-Málta 4-0 (1-0)
Gól:
Haestad (31., 73.), Iversen (79.), Riise (90.)
GÖRÖGORSZÁG-MAGYARORSZÁG 2-0 (2-0)
Gól:
Gekasz (17.), Szeitaridisz (30.)
1. Görögország 15 pont/6 mérkőzés, 2. Törökország 13/6, 3. Norvégia 10/6 (13-6), 4. Bosznia-Hercegovina 10/6 (13-14), 5. Magyarország 6/6, 6. Málta 4/6, 7. Moldova 2/6

D csoport

Németország-San Marino 6-0 (1-0)
Gól:
Kuranyi (45.), Jansen (52.), Frings (54., 11-esből), Gomez (63., 65.), Fritz (67.)
Kiállítva: Simoncini (53., San Marino)
Wales-Csehország 0-0
Az állás:

1. Németország 16 pont/6 mérkőzés, 2. Csehország 14/7, 3. Írország 13/7, 4. Szlovákia 9/6, 5. Wales 7/6, 6. Ciprus 4/6, 7. San Marino 0/6

E csoport

Észtország-Horvátország 0-1 (0-1)
Gól:
Silva (32.)
Macedónia-Izrael 1-2 (1-1)
Gól:
Sztojkov (13.), illetve Jicaki (10.), Roberto Colautti (43.)
Oroszország-Andorra 4-0 (2-0)
Gól:
Kerzsakov (8., 16., 49.), Szicsov (71.)
1. Horvátország 16 pont/6 mérkőzés, 2. Oroszország 14/6 (11-1), 3. Izrael 14/7 (15-7), 4. Anglia 11/6, 5. Macedónia 7/7, 6. Észtország 0/6 (0-11), 7. Andorra 0/6 (1-26)

F csoport

Lettország-Spanyolország 0-2 (0-1)
Gól:
Villa (45.), Xabi (62.)
Dánia-Svédország 3-3 (1-3) – a 89. percben félbeszakadt
Gól:
Agger (34.), Tomasson (62.), Andreasen (75.), illetve Elmander (7., 26.), Hansson (23.)
Kiállítva: Poulsen (Dánia, 89.)
Izland-Liechtenstein 1-1 (1-0)
Gól:
Gunnarsson (27.), illetve Rohrer (69.)
1. Észak-Írország 13 pont/6 mérkőzés, 3. Spanyolország 12/6 (11-6), 3. Svédország 12/5 (9-4), 4. Dánia 7/4, 5. Izland 4/6 (5-10), 6. Liechtenstein 4/6 (4-16), 7. Lettország 3/5
A dán-svéd mérkőzés eredménye nem szerepel.

G csoport

Albánia-Luxemburg 2-0 (1-0)
Gól:
Kapllani (37.), Haxhi (57.)
Szlovénia-Románia 1-2 (0-0)
Gól:
Vrsic (92.), illetve Tamas (52.), Nicolita (69.)
Kiállítva: Cesar (79.), illetve Niculae (79.)
Fehéroroszország-Bulgária 0-2 (0-1)
Gól:
Berbatov (28., 46.)
1. Románia 14 pont/6 mérkőzés (12-4), 2. Hollandia 14/6 (8-2), 3. Bulgária 12/6, 4. Fehéroroszország 7/6, 5. Albánia 6/6, 6. Szlovénia 6/6, 7. Luxemburg 0/6